Ndryshimi mes inspektimeve të "F.C. Internazionale Milano"

Jump to navigation Jump to search
Më 1 korrik 2004, Inter punësoi ish trajnerin e Lazios [[Roberto Mancini]] si trajnerin e ri të ekipit. Në sezonin e parë, ekipi mblodhi 72 pikë nga 18 fitore, 18 barazime dhe nga vetëm dy humbje, si dhe fitoi [[Coppa Italia|Kupën e Italisë]] dhe më vonë [[Supercoppa Italiana|Superkupën]]. Më 11 maj 2006, Inter mbrojti titullin e kupës duke mposhtur [[A.S. Roma|Romën]] me rezultatin e përgjithshëm 4–2 (1–1 në [[Roma|Romë]] dhe 3–1 në [[Milano]]).
 
Inter j'u dha trofeu i [[2005–06 Serie A|Serie A për sezonin 2005–06]] pasi pikët e Juventusit dhe Milanit u zbritën për shkak të [[Seria A skandali i vitit 2006|skandalit të trukimit të ndeshjeve]].<ref>{{cite web|url=https://edition.cnn.com/2006/SPORT/football/07/26/italy.inter/|title=Inter Milan awarded Serie A title|trans-title=Interit i jepet titulli i Serier A|publisher=CNN|language=en|date=26 korrik 2006|accessdate=8 korrik 2020}}</ref><ref>{{cite web|url=http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/football/europe/5164194.stm|title=Italian trio relegated to Serie B|trans-title=Treshja italiane bien në Serie B|publisher=BBC News|language=en|date=14 korrik 2006|accessdate=8 korrik 2020}}</ref> Gjatë sezonit të ardhshëm, Inter arriti të thyente rekordin e fitoreve rresht duke fituar 17 ndeshje rresht në Serie A, e cila nisi me fitoren 4–1 në shtëpi kundër [[A.S. Livorno Calcio|Livornos]] dhe mbaroi më 28 shkurt 2007 pas barazimit 1–1 ndaj [[Udinese Calcio|Udineses]]. Më 22 prill 2007, Inter fitoi Scudetton e dytë rresht — të parën në fushë që nga viti 1989 — pasi mposhtën 2–1 [[A.C. Siena|Sienën]] në [[Stadio Artemio Franchi]]. Mbrojtësi [[italia]]n fitues i [[FIFA Kupa e Botës|Kupës së Botës]] [[Marco Materazzi]] shënoi të dy golat.<ref>{{cite news|url=http://www.telegraph.co.uk/sport/football/european/2311629/Materazzi-secures-early-title-for-Inter.html|title=Materazzi secures early title for Inter|trans-title=Materazzi siguron titullin herët për Interin|publisher=[[The Daily Telegraph]]|language=en|last=Andersson|first=Astrid|date=23 prill 2007|accessdate=23 prill 2014}}</ref>
 
Inter filloi [[Sezoni 2007–08 i F.C. Internazionale Milano|sezonin 2007–08]] me objektivin për të fituar Serie A edhe [[UEFA Liga e Kampioneve|Ligën e Kampioneve]]. Ekipi bëri një nisje të mirë në kampionat, duke qënë në krye të renditjes në ndeshjet e para, si dhe arriti të kualifikohej në fazën me eliminim direkt të Ligës së Kampioneve. Megjithatë, atje ata u eliminuan me rezultatin e përgjithshëm 2–0 nga [[Liverpool F.C.|Liverpooli]] më 19 shkurt, duke vendosur në pikëpyetje të ardhmen e Roberto Mancinit në klub ndërsa forma e ekipit në kampionat filloi të përkeqsohej pas dështimin për të fituar tre ndeshje rresht. Pasi u eleminua nga anglezët në Ligën e Kampioneve, Mancini lajmëroi qëllimin e tij për të lënë drejtimin e skuadrës, por ndryshoi mendjen vetëm një ditë më vonë. Në ditën e fundit të sezonit 2007–08 në Serie A, Inter luajti kundër [[Parma F.C.|Parmës]] në transfertë, dhe dy gola nga [[Zlatan Ibrahimović]] i siguruan klubit titullin e tretë rresht kampion. Mancini u shkarkua më vonë pas shkak të deklaratës së tij të mëparshme për lënjen e klubit.<ref name="mancini_inter">{{cite news|url=http://www.inter.it/aas/news/reader?N=29393&L=en|title=F.C. Internazionale statement|trans-title=Deklaratë e F.C. Internazionales|publisher=inter.it|language=en|date=29 maj 2008|accessdate=29 maj 2008}}</ref>
Real Madridin;<ref>{{cite news|url=http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/europe/8708315.stm|title=Mourinho unveiled as boss of Real|trans-title=Mourinho prezantohet si shefi i Realit|publisher=BBC Sport|language=en|date=31 maj 2010|access-date=30 maj 2010|archive-url=https://web.archive.org/web/20160112103819/http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/europe/8708315.stm|archive-date=12 janar 2016|url-status=}}</ref> ai u zëvëndësua nga [[Rafael Benítez]].
 
Më 21 gusht 2010, Interi mposhti Romën 3–1 dhe fitoi [[Supercoppa Italiana 2010|Superkupën e Italisë 2010]], duke siguruar titullin e katërt të vitit.<ref>{{cite web|url=http://www.uefa.com/memberassociations/association=ita/news/newsid=1516658.html|title=Two-goal Eto'o fires Inter to more glory|trans-title=Eto'o me dy gola e dërgon Interin për më shumë lavi|publisher=UEFA|language=en|date=21 gusht 2010|accessdate=1 maj 2018}}</ref> Në dhjetor, ata triumfuan edhe në [[FIFA Kupa e Botës për Klube 2010|FIFA Kupën e Botës për Klube]] për herë të parë pas një fitore 3–0 në [[Finalja e FIFA Kupës së Botës për Klube 2010|finale]] kundër [[TP Mazembe]]s.<ref>{{cite web|url=http://soccernet.espn.go.com/report?id=309865&cc=5739 |title=TP Mazembe 0–3 Internazionale|publisher=ESPN FC|language=en|date=18 December 2010|accessdate=18 dhjetor 2010|url-status=|archiveurl=https://web.archive.org/web/20101222001421/http://soccernet.espn.go.com/report?id=309865&cc=5739|archivedate=22 dhjetor 2010|df=}}</ref> Megjithatë, pas kësaj fitoreje, më 23 dhjetor, për shkak të rezulteve në rënje në kampionat, klubi shkarkoi Benítezin.<ref>{{cite news|url=https://www.inter.it/en/news/2010/12/23/inter-and-benitez-separate-by-mutual-agreement.html|title=Inter and Benitez separate by mutual agreement|trans-title=Inter dhe Benitez ndahen me marrëveshje reciproke|publisher=inter.it|language=en|date=23 dhjetor 2010|access-date=24 dhjetor 2010}}</ref> Ai u zëvëndësua nga [[Leonardo Araújo|Leonardo]] në ditën e ardhshme.<ref>{{cite news|url=https://www.inter.it/en/news/2010/12/24/welcome-leonardo-inters-new-coach.html|title=Welcome Leonardo! Inter's new coach|trans-title=Mirëseerdhe Leonardo! Trajneri i ri i Interit|publisher=inter.it|language=en|date=24 dhjetor 2010|access-date=24 dhjetor 2010}}</ref>
 
Leonardo e nisi me 30 pikë në 12 ndeshjet e para, me një mesarate 2.5 pikë për ndeshje, më mirë se paraardhësit e tij Benítez dhe Mourinho. Më 6 mars 2011, Leonardo vendosi rekord të ri në Serie A duke mbledhur 33 pikë në 13 ndeshje; rekordi i mëparshëm ishte 32 pikë në 13 ndeshje nga Fabio Capello në sezonin 2004–05. Ai e udhëhoqi ekipin në çerek-finalen e Ligës së Kampioneve ku u eliminuan nga [[FC Schalke 04|Schalke 04]], kurse në [[2010–11 Coppa Italia|kupë]] triumfuan sërisht. Megjithatë, në përfundim të sezonit, ai dha dorëheqjen dhe u pasua nga trajnerët jo të suksesshëm [[Gian Piero Gasperini]], [[Claudio Ranieri]] dhe [[Andrea Stramaccioni]].

Menyja e navigimit