Ndryshimi mes inspektimeve të "F.C. Internazionale Milano"

Jump to navigation Jump to search
[[Skeda:Il biscione e l'fc Internazionale al Bernabeu.jpg|thumb|Tifozët e Interit gjatë finales së [[2009–10 UEFA Liga e Kampioneve|UEFA Ligës së Kampioneve 2009–10]] në Santiago Bernabéu.]]
 
Më 2 qershor 2008, Inter punësoi ish trajnerin e [[F.C. Porto|Portos]] dhe [[Chelsea F.C.|Çelsit]] [[José Mourinho]] si trajnerin e ri.<ref>{{cite web|url=http://www.inter.it/aas/news/reader?N=41433&L=it |work=F.C. Internazionale Milano|title=Nuovo allenatore: Josè Mourinho all'Inter|trans-title=Trajneri i ri: Josè Mourinho te Inter|publisher=inter.it|language=it|accessdate=2 qershor 2008|date=2 qershor 2008}}</ref> Në sezonin e tij të parë, ''Zikaltrit'' fituan [[Supercoppa Italiana|Superkupën Italiane]] dhe [[2008–09 Serie A|titullin e katërt rresht]],<ref>{{cite web|url=https://www.repubblica.it/2008/08/sezioni/sport/calcio/supercoppa-2008/inter-roma-supercoppa/inter-roma-supercoppa.html|title=Totti sbaglia, Zanetti fa centro la Supercoppa va ai nerazzurri|trans-title=Totti shpërdoron Zanetti shënon dhe Superkupa shkon te zikaltrit|publisher=la Repubblica|language=it|date=24 gusht 2008|accessdate=28 dhjetor 2019}}</ref><ref>{{cite web|url=https://www.ilcalcio.net/serie-A-2008-09.php|title=Ancora Inter: 17° scudetto per i nerazzurri|trans-title=Sërisht Interi: Scudetto e 17të për zikaltrit|publisher=Il Calcio|language=it|accessdate=28 dhjetor 2019}}</ref> por u eleminuan në raundin e parë me eliminim direkt të Ligës e Kampioneve për të tretin vit rresht, këtë herë nga [[Manchester United F.C.|Manchester United]], që në fund arriti në finale.<ref>{{cite web|url=https://www.uefa.com/uefachampionsleague/season=2020/matches/round=15277/match=302796/postmatch/report/|title=Holders United head through to quarter-finals|trans-title=Manchester United shkon drejtë çerek-finaleve|publisher=UEFA|language=en|author=Simon Hart|date=11 mars 2009|accessdate=28 dhjetor 2019}}</ref> Me fitimin e titullit për herë të katërt rresht, Inter u bë klubi i parë pas 60 vitesh që fiton katër tituj rresht dhe j'u bashkua Torinos dhe Juventusit si skuadrat e vetme që e kanë bërë këtë gjë, duke u bërë gjithashtu klubi i parë jashtë qytetit të Torinos.
 
Interi shijoi shumë sukses në [[2009–10 UEFA Liga e Kampioneve|Ligën e Kampioneve 2009–10]], duke mposhtur kampionët në fuqi [[FC Barcelona|Barcelonën]] në gjysëm-finale dhe më pas [[FC Bayern München|Bayern München]] në [[Finalja e UEFA Ligës së Kampioneve 2010|finale]] 2–0 falë dy golave të [[Diego Milito]]s.<ref>{{cite news|url=http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/football/europe/8697017.stm|title=Bayern Munich 0–2 Inter Milan|publisher=BBC Sport|language=en|date=22 maj 2010|accessdate=24 maj 2010|archive-url=https://web.archive.org/web/20100524102843/http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/football/europe/8697017.stm|archive-date=24 May 2010|url-status=}}</ref> Ekipi gjithashtu fitoi [[2009–10 Serie A|titullin e Serie A 2009–10]] me dy pikë para Romës, si dhe [[2009–10 Coppa Italia|Kupën e Italisë]] duke mposhtur në [[Finalja e Coppa Italia 2010|finale]] të njëjtin ekip me rezultatin 1–0.<ref>{{cite news|url=http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/football/europe/8685518.stm|title=Jose Mourinho's Treble-chasing Inter Milan win Serie A|trans-title=Inter i Jose Mourinhos që ndjek Tripletën fiton Serie A|publisher=BBC Sport|language=en|date=16 maj 2010|accessdate=24 maj 2010|archive-url=https://web.archive.org/web/20100521000441/http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/football/europe/8685518.stm|archive-date=21 May 2010|url-status=}}</ref> Kjo gjë e bëri Interin klubin e parë italian që fiton [[Tripleta (futboll)|tripletën]]. Në përfundim të sezonit, Mourinho u largua nga klubi për të drejtuar

Menyja e navigimit