Ndryshimi mes inspektimeve të "F.C. Internazionale Milano"

Jump to navigation Jump to search
 
===1968–1990: Pas epokës së Heleno Herreras===
Pas epokës së artë të viteve 1960', Inter arriti të fitonte kampionatin e njëmbëdhjetë të tyre në vitin 1971 dhe të dymbëdhjetin në vitin 1980. Inter u mposht për herë të dytë brënda pesë viteve në finalen e Kupës Europiane, duke u mposhtur 2–0 nga [[AFC Ajax|Ajaxi]] i [[Johan Cruyff]] në vitin 1972.<ref>{{cite web|url=https://statsbomb.com/2020/05/a-data-history-of-the-european-cup-1972-ajax-2-0-inter-milan/|title=A Data History of the European Cup: 1972, Ajax 2-0 Inter Milan|trans-title=Një histori e të dhënave të Kupës Evropiane: 1972, Ajax 2-0 Inter|publisher=Stats Bomb|language=en|author=Nick Dorrington|date=1 maj 2020|accessdate=8 korrik 2020}}</ref> Gjatë viteve 1970' dhe 1980', Inter gjithashtu shtoi edhe dy CoppaKupa të ItaliaItalisë në koleksion, trofetë e sezoneve 1977–78 dhe 1981–82.
 
E udhëhequr nga dyshja gjermane [[Andreas Brehme]] dhe [[Lothar Matthäus]], dhe nga argjentinasi [[Ramón Díaz]], Interi fitoi kampionatin e vitit 1989. Gjermani tjetër [[Jürgen Klinsmann]] dhe [[Supercoppa Italiana|Superkupa Italiane]] erdhën në sezonin e ardhshëm por kjo nuk ishte shumë e dobishme pasi Interi nuk e mbrojti dot titullin e fituar një sezon më parë.

Menyja e navigimit