Ndryshimi mes inspektimeve të "F.C. Internazionale Milano"

Jump to navigation Jump to search
 
Interi shijoi shumë sukses në [[2009–10 UEFA Liga e Kampioneve|Ligën e Kampioneve 2009–10]], duke mposhtur kampionët në fuqi [[FC Barcelona|Barcelonën]] në gjysëm-finale dhe më pas [[FC Bayern München|Bayern München]] në [[Finalja e UEFA Ligës së Kampioneve 2010|finale]] 2–0 falë dy golave të [[Diego Milito]]s.<ref>{{cite news|url=http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/football/europe/8697017.stm|title=Bayern Munich 0–2 Inter Milan|publisher=BBC Sport|language=en|date=22 maj 2010|accessdate=24 maj 2010|archive-url=https://web.archive.org/web/20100524102843/http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/football/europe/8697017.stm|archive-date=24 May 2010|url-status=}}</ref> Ekipi gjithashtu fitoi [[2009–10 Serie A|titullin e Serie A 2009–10]] me dy pikë para Romës, si dhe [[2009–10 Coppa Italia|Kupën e Italisë]] duke mposhtur në [[Finalja e Coppa Italia 2010|finale]] të njëjtin ekip me rezultatin 1–0.<ref>{{cite news|url=http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/football/europe/8685518.stm|title=Jose Mourinho's Treble-chasing Inter Milan win Serie A|trans-title=Inter i Jose Mourinhos që ndjek Tripletën fiton Serie A|publisher=BBC Sport|language=en|date=16 maj 2010|accessdate=24 maj 2010|archive-url=https://web.archive.org/web/20100521000441/http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/football/europe/8685518.stm|archive-date=21 May 2010|url-status=}}</ref> Kjo gjë e bëri Interin klubin e parë italian që fiton [[Tripleta (futboll)|tripletën]]. Në përfundim të sezonit, Mourinho u largua nga klubi për të drejtuar
Real Madridin;<ref>{{cite news|url=http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/europe/8708315.stm|title=Mourinho unveiled as boss of Real|trans-title=Mourinho prezantohet si shefi i Realit|publisher=BBC Sport|language=en|date=31 maj 2010|access-date=30 maj 2010|archive-url=https://web.archive.org/web/20160112103819/http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/europe/8708315.stm|archive-date=12 janar 2016|url-status=}}</ref> ai u zëvëndësua nga [[Rafael Benítez]].<ref>{{cite web|url=http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/football/europe/8724605.stm|title=Rafael Benitez named as new coach of Inter Milan|trans-title=Rafael Benitez emërohet trajneri i ri i Interit|publisher=BBC Sport|language=en|date=10 qershor 2011|accessdate=9 korrik 2020}}</ref>
 
Më 21 gusht 2010, Interi mposhti Romën 3–1 dhe fitoi [[Supercoppa Italiana 2010|Superkupën e Italisë 2010]], duke siguruar titullin e katërt të vitit.<ref>{{cite web|url=http://www.uefa.com/memberassociations/association=ita/news/newsid=1516658.html|title=Two-goal Eto'o fires Inter to more glory|trans-title=Eto'o me dy gola e dërgon Interin për më shumë lavi|publisher=UEFA|language=en|date=21 gusht 2010|accessdate=1 maj 2018}}</ref> Në dhjetor, ata triumfuan edhe në [[FIFA Kupa e Botës për Klube 2010|FIFA Kupën e Botës për Klube]] për herë të parë pas një fitore 3–0 në [[Finalja e FIFA Kupës së Botës për Klube 2010|finale]] kundër [[TP Mazembe]]s.<ref>{{cite web|url=http://soccernet.espn.go.com/report?id=309865&cc=5739 |title=TP Mazembe 0–3 Internazionale|publisher=ESPN FC|language=en|date=18 December 2010|accessdate=18 dhjetor 2010|url-status=|archiveurl=https://web.archive.org/web/20101222001421/http://soccernet.espn.go.com/report?id=309865&cc=5739|archivedate=22 dhjetor 2010|df=}}</ref> Megjithatë, pas kësaj fitoreje, më 23 dhjetor, për shkak të rezulteve në rënje në kampionat, klubi shkarkoi Benítezin.<ref>{{cite news|url=https://www.inter.it/en/news/2010/12/23/inter-and-benitez-separate-by-mutual-agreement.html|title=Inter and Benitez separate by mutual agreement|trans-title=Inter dhe Benitez ndahen me marrëveshje reciproke|publisherwebsite=inter.it|publisher=F.C. Internazionale Milano|language=en|date=23 dhjetor 2010|access-date=24 dhjetor 2010}}</ref> Ai u zëvëndësua nga [[Leonardo Araújo|Leonardo]] në ditën e ardhshme.<ref>{{cite newsweb|url=https://www.inter.it/en/news/2010/12/24/welcome-leonardo-inters-new-coach.html|title=Welcome Leonardo! Inter's new coach|trans-title=Mirëseerdhe Leonardo! Trajneri i ri i Interit|publisherwebsite=inter.it|publisher=F.C. Internazionale Milano|language=en|date=24 dhjetor 2010|access-date=24 dhjetor 2010}}</ref>
 
Leonardo e nisi me 30 pikë në 12 ndeshjet e para, me një mesarate 2.5 pikë për ndeshje, më mirë se paraardhësit e tij Benítez dhe Mourinho.<ref name="Leonardo">{{cite web|url=https://sport360.com/article/other/more-sports/206561/on-this-day-december-24-2010-leonardo-takes-over-from-rafa-benitez-as-inter-milan-manager|title=On This Day: Leonardo takes over at Inter|trans-title=Në këtë ditë: Leonardo merr drejtimin e Interit|website=inter.it|publisher=F.C. Internazionale Milano|language=en|date=24 dhjetor 2010|access-date=24 dhjetor 2010}}</ref> Më 6 mars 2011, Leonardo vendosi rekord të ri në Serie A duke mbledhur 33 pikë në 13 ndeshje; rekordi i mëparshëm ishte 32 pikë në 13 ndeshje nga Fabio Capello në sezonin 2004–05.<ref name="Leonardo"/> Ai e udhëhoqi ekipin në çerek-finalen e Ligës së Kampioneve ku u eliminuan nga [[FC Schalke 04|Schalke 04]],<ref>{{cite web|url=http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/football/europe/9445389.stm|title=Inter Milan 2–5 Schalke 04|publisher=BBC Sport|language=en|author=James Boylan|date=5 prill 2011|accessdate=9 korrik 2020}}</ref><ref>{{cite web|url=http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/football/europe/9454053.stm|title=Schalke 04 2–1 Inter Milan (agg 7–3)|publisher=BBC Sport|language=en|author=Marc Vesty|date=13 prill 2011|accessdate=9 korrik 2020}}</ref> kurse në [[2010–11 Coppa Italia|kupë]] triumfuan sërisht.<ref>{{cite web|url=https://www.inter.it/en/news/2011/05/29/coppa-italia-final-inter-3-1-palermo.html|title=Coppa Italia final: Inter 3-1 Palermo|trans-title=Finalja e Kupës së Italisë: Inter 3-1 Palermo|website=inter.it|publisher=F.C. Internazionale Milano|language=en|date=29 maj 2011|accessdate=29 dhjetor 2019}}</ref> Megjithatë, në përfundim të sezonit, ai dha dorëheqjen dhe u pasua nga trajnerët jo të suksesshëm [[Gian Piero Gasperini]], [[Claudio Ranieri]] dhe [[Andrea Stramaccioni]].<ref>{{cite web|url=https://www.thesun.co.uk/archives/football/608659/leonardo-leaves-inter-post/|title=Leonardo leaves Inter post|trans-title=Leonardo lë postin e Interit|publisher=The Sun|language=en|date=15 qershor 2011|accessdate=9 korrik 2020}}</ref><ref>{{cite web|url=https://www.bbc.com/sport/football/13909663|title=Inter Milan appoint Gian Piero Gasperini as new coach|trans-title=Interi punëson Gian Piero Gasperinin si trajner të ri|publisher=BBC Sport|language=en|date=24 qershor 2011|accessdate=9 korrik 2020}}</ref><ref>{{cite web|url=https://www.fourfourtwo.com/news/ranieri-confirmed-new-inter-coach|title=Ranieri confirmed as new Inter coach|trans-title=Ranieri konfirmohet si trajneri i ri i Interit|publisher=FourFourTwo|language=en|date=22 shtator 2011|accessdate=9 korrik 2020}}</ref><ref>{{cite web|url=http://www.sportmediaset.mediaset.it/calcio/articoli/articolo79436.shtml|title=Inter, il giorno di Stramaccioni|trans-title=Inter, dita e Stramaccionit|publisher=Sport Mediaset|language=it|date=27 mars 2012|accessdate=28 mars 2012}}</ref>
 
===2012–vazhdon: Ndryshimet në pronësi===

Menyja e navigimit