Ndryshimi mes inspektimeve të "F.C. Internazionale Milano"

Jump to navigation Jump to search
===2012–vazhdon: Ndryshimet në pronësi===
[[Skeda:Zen-Int (3.1).jpg|parapamje|majtas|200px|[[Mauro Icardi]] shënoi mbi 100 gola në të gjitha kompeticionet në periudhën 2013–2019.]]
Më 1 gusht 2012, klubi njoftoi se Moratti do të shesë një interes të pakicës së klubit te një konsorcium kinez të udhëhequr nga [[Kenneth Huang]].<ref name=Huang>{{cite web|url=http://www.inter.it/en/news/40469|title=Press release: Internazionale Holding S.r.l|publisher=F.C. Internazionale Milano|work=inter.it|language=en|date=1 gusht 2012|accessdate=5 qershor 2015|archive-url=https://web.archive.org/web/20150610220936/http://www.inter.it/en/news/40469|archive-date=10 qershor 2015|url-status=}}</ref> Në të njëjtën ditë, Inter njoftoi arritjen e një marrëveshjeje me [[China Railway Construction Corporation Limited]] për një projekt të ri stadiumi, megjithatë, kjo marrëveshje u prish.<ref name=Inter2013bilancio>FC Internazionale Milano S.p.A. ''bilancio'' (raporti financiar dhe llogaritë) më 30 qershor 2013, [http://www.registroimprese.it PDF purchased from Italian C.C.I.A.A.] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20140430040135/http://www.registroimprese.it/ |date= }}</ref> Sezoni 2012–13 ishte më i keqi në historinë e viteve të fundit të Interit, që e mbylli kampionatin në një vend zhgënjyes të nëntë, duke mos u kualifikuar në asnjë kompeticion evropian.<ref>{{cite web|url=http://www.panorama.com.al/sport/viti-horror-mbyllet-me-turp-per-interin-e-strames/|title=Viti horror mbyllet me turp për Interin e Stramës|publisher=Panorama Sport|language=sq|date=21 maj 2013|accessdate=21 maj 2013}}</ref> [[Walter Mazzarri]] u vendos trajneri i ri i skuadrës në vend të Stramaccionit më 24 maj 2013.<ref>{{cite web|url=https://telegrafi.com/zyrtare-mazzarri-trajneri-i-ri-i-interit/|title=Zyrtare: Mazzarri trajneri i ri i Interit|publisher=Telegrafi.com|language=sq|date=24 maj 2013|accessdate=9 korrik 2020}}</ref>
 
Më 15 tetor 2013, një konsorcium indonezian (International Sports Capital HK Ltd.) i udhëhequr nga [[Erick Thohir]], Handy Soetedjo dhe Rosan Roeslani, firmosën një marrëveshje për të blerë 70% të aksioneve të Interit nga Internazionale Holding S.r.l.<ref>{{cite web|url=https://www.forbes.com/sites/afontevecchia/2013/10/15/inter-milan-sells-70-stake-to-indonesias-erick-thohir-at-480m-valuation/|title=Inter Milan Sells 70% Stake To Indonesia's Erick Thohir At $480M Valuation|trans-title=Inter shet 70% të askioneve te Erick Thohir i Indonezisë për vlerën 480 milion $|publisher=Forbes.com|language=en|date=16 tetor 2013|access-date=1 shtator 2017|archive-url=https://web.archive.org/web/20170819235949/https://www.forbes.com/sites/afontevecchia/2013/10/15/inter-milan-sells-70-stake-to-indonesias-erick-thohir-at-480m-valuation/|archive-date=19 gusht 2017|url-status=}}</ref><ref>{{cite web|url=http://www.inter.it/en/news/44183|title=FC Internazionale Milano statement|trans-title=Deklaratë e FC Internazionale Milanos|website=inter.it|publisher=F.C. Internazionale Milano|language=en|date=15 nëntor 2013|accessdate=5 qershor 2015|archive-url=https://web.archive.org/web/20150608182628/http://www.inter.it/en/news/44183|archive-date=8 qershor 2015|url-status=}}</ref><ref>{{cite web|url=httphttps://www.inter.it/en/news/439372013/10/15/fc-internazionale-milano-spa-signs-an-agreement-to-open-capital-to-new-investors.html|title=FC Internazionale Milano S.p.A. signs an agreement to open capital to new investors|trans-title=FC Internazionale Milano firmos një marrëveshje për të hapur kapiten me intervistuesit e rinjë|website=inter.it|publisher=F.C. Internazionale Milano|language=en|date=15 tetor 2013|accessdate=6 qershor 2015|archive-url=https://web.archive.org/web/20150523033918/http://www.inter.it/en/news/43937|archive-date=23 maj 2015|url-status=}}</ref> Menjëherë pas marrëveshjes, Internazionale Holding S.r.l i Morattit majti 29.5% të aksioneve të FC Internazionale Milano S.p.A.<ref name=Inter2014bilancio>FC Internazionale Milano S.p.A. ''bilancio'' (raporti financiar dhe llogaritë) më 30 qershor 2014, [http://www.registroimprese.it PDF purchasedblerë from Italiannga C.C.I.A.A. Italiane] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20140430040135/http://www.registroimprese.it/ |date= }}</ref> Pas marrëveshjes, aksionet e Interit ishin në pronësi të një kompanie mbajtëse, me emër International Sports Capital S.p.A të Italisë (për 70% të aksioneve), International Sports Capital HK Limited dhe Asian Sports Ventures HK Limited të Hong Kongut. Asian Sports Ventures HK Limited, në vetvete një kompani tjetër mbajtëse e ndërmjetme, ishte në pronësi të Nusantara Sports Ventures HK Limited (60% të aksioneve, një kompani në pronësi të Thohir), Alke Sports Investment HK Limited (20% të aksioneve) dhe Aksis Sports Capital HK Limited (20% të aksioneve).
 
[[Skeda:Dnepr-Inter (3).jpg|parapamje|djathtas|200px|[[Samir Handanović]] ju bashkua Interit në vitin 2012; shtatë vite më pas, ai u bë portieri i parë në histori që emërohet kapiten i ekipit.]]
Thohir, i cili gjithashtu ishte në pronësi të klubit [[Major League Soccer]] (MLS) [[D.C. United]] dhe [[Super Liga Indonezine|Super Ligës Indoneziane]] (ISL) [[Persib Bandung]], njoftoi më 2 dhjetor 2013 se Inter dhe D.C. United kishin formuar partneritet strategjik.<ref>{{cite web|url=https://www.sportsnet.ca/soccer/inter-milan-form-partnership-with-d-c-united/|title=Inter Milan form partnership with D.C. United|trans-title=Interi krijon partneritet me D.C. United|website=sportsnet.ca|language=en|date=2 dhjetor 2013|accessdate=9 korrik 2020}}</ref> Gjatë epokës Thohir, klubi filloi të modifikojë strukturën financiare nga i varur në investime të vazhdueshme të pronarit në një model biznesi më të vetë-qëndrueshëm, megjithëse klubi ende shkelte rregullat e Fair Play Financiar të [[UEFA]]-s në vitin 2015. Klubi u gjobit dhe mori reduktim të ekipit në kompeticionet e UEFA-s, si dhe mori gjoba shtesë të pezulluara në periudhën e provës. Gjatë kësaj kohe, Roberto Mancini u kthye si trajner më 14 nëntor 2014.<ref>{{cite web|url=https://telegrafi.com/zyrtare-mancini-rikthehet-te-interi/|title=Zyrtare: Mancini rikthehet te Interi|publisher=Telegrafi.com|language=sq|date=14 nëntor 2014|accessdate=24 tetor 2019}}</ref>
 
Më 6 qershor 2016, [[Suning Holdings Group]] (përmes një kompanie anësore me qendër në Luksemburg, Great Horizon S.á rl) një kompani në pronësi të [[Zhang Jindong]], bashkëthemelues dhe kryetar i [[Suning Commerce Group]], fitoi një shumicë të aksioneve të Interit nga konsorciumi International Sports Capital S.p.A. i Thohir dhe pjesët e mbetura të familjes Internazionale Holding S.r.l. të Morattit.<ref>{{cite web|url=http://www.inter.it/en/news/53171|title=Suning Holdings Group acquires majority stake of FC Internazionale Milano S.p.A.|trans-title=Suning Holdings Group fiton shumicën e aksioneve të FC Internazionale Milano S.p.A.|website=inter.it|publisher=F.C. Internazionale Milano|language=en|date=6 qershor 2016|access-date=6 qershor 2016|archive-url=https://web.archive.org/web/20160609205104/http://www.inter.it/en/news/53171|archive-date=9 qershor 2016|url-status=}}</ref> Sipas regjistrimeve të ndryshme, investimi i përgjithshëm nga Suning ishte rreth 270 milion €.<ref>{{cite web|url=https://www.reuters.com/article/us-soccer-inter-milan-suning-idUSKCN0YR03T|title=China's Suning buying majority stake in Inter Milan for $307&nbsp;million|trans-title=Suning i KinënKinës blen shumicën e aksioneve të Interit për 307 milion $|agency=Reuters|language=en|date=5 qershor 2016|access-date=24 korrik 2017|archive-url=https://web.archive.org/web/20170819104742/http://www.reuters.com/article/us-soccer-inter-milan-suning-idUSKCN0YR03T|archive-date=19 gusht 2017|url-status=}}</ref> Marrëveshja u miratua nga një mbledhje e jashtëzakonshme e përgjithshme në 28 qershor 2016, nga e cila Suning Holdings Group kishte fituar një 68.55% të aksioneve në klub.<ref>{{cite web|url=http://www.inter.it/it/news/74087/assemblea-degli-azionisti-di-f-c-internazionale-milano|title=Assemblea degli Azionisti di FC Internazionale Milano|trans-title=Takimi i aksionerëve të FC Internazionale Milano|website=inter.it|publisher=F.C. Internazionale Milano|language=en|date=28 qershor 2017|access-date=11 korrik 2017|archive-url=https://web.archive.org/web/20170808194955/http://www.inter.it/it/news/74087/assemblea-degli-azionisti-di-f-c-internazionale-milano|archive-date=8 gusht 2017|url-status=}}</ref>
 
Në ndeshjen e fundit të sezonit 2017–18, Interi arriti një fitore dramatike 3–2 në Stadio Olimpico kundër Lazios, duke siguruar vendin e katërt në kampionat dhe një vend në Ligën e Kampioneve për herë të parë pas shtatë vitesh.<ref>{{cite web|url=http://top-channel.tv/2018/05/20/interi-ne-champions-league-fiton-finalen-me-lazio-n/|title=Interi në Champions League, fiton “finalen” me Lazio-n|publisher=Top-Channel-tv|language=sq|date=20 maj 2018|accessdate=7 dhjetor 2018}}</ref><ref>{{cite web|url=https://www.vizionplus.tv/nje-inter-i-cmendur-shuan-enderren-e-strakoshes-e-tares/|title=Një Inter i cmendur shuan ëndërrën e Strakoshës e Tares|publisher=Vizion Plus|language=sq|date=21 maj 2018|accessdate=7 dhjetor 2018}}</ref> Edhe sezoni 2018–19 u mbyll me të njëjtin stil, me Interin që fitoi 2–1 kundër [[Empoli F.C.|Empolit]] në San Siro në javën e fundit për të siguruar një tjetër vend të katërt në kampionat.<ref>{{cite web|url=https://shqiptarja.com/lajm/interi-dhe-atalanta-ne-champions-milani-jashte|title=Interi dhe Atalanta në Champions, Milani jashtë|publisher=Shqiptarja.com|language=sq|date=27 maj 2019|accessdate=27 prill 2020}}</ref> Në të dyja edicionet, Interi u eliminua që në fazën e grupeve. Për sezonin 2019–20, [[Antonio Conte]] u emërua trajneri i ri i ekipit, duke zëvëndësuar [[Luciano Spalletti]]n;<ref>{{cite web|url=https://www.balkanweb.com/zyrtare-inter-shkarkon-spallettin-ja-kur-prezantohet-conte/|title=Zyrtare, Inter shkarkon Spallettin, ja kur prezantohet Conte|publisher=BalkanWeb.com|language=sq|date=30 maj 2019|accessdate=27 prill 2020}}</ref> ai u bë trajneri më i paguar në Serie A.<ref>{{cite web|url=https://telegrafi.com/zyrtare-conte-trajner-ri-interit/|title=Zyrtare: Conte trajner i ri i Interit|publisher=Telegrafi|language=sq|date=31 maj 2019|accessdate=25 qershor 2019}}</ref> Falë këmbënguljes së tij, Interi siguroi transferimin e sulmuesit belg [[Romelu Lukaku]] nga [[Manchester United F.C.|Manchester United]] për rreth 80 milion €, duke u bërë blerja më e shtrenjtë në historinë e klubit.<ref>{{cite web|url=https://balkanweb.com/video-lukaku-cmend-tifozet-e-interit-sulmuesi-firmos-per-5-vjet/|title=VIDEO/ Lukaku çmend tifozët e Interit, sulmuesi firmos për 5 vjet|publisher=BalkanWeb.com|language=sq|date=8 gusht 2019|accessdate=11 gusht 2019}}</ref>

Menyja e navigimit