Dallime mes rishikimeve të "F.C. Internazionale Milano"

Jump to navigation Jump to search
v
Inter j'u dha trofeu i [[2005–06 Serie A|Serie A për sezonin 2005–06]] pasi pikët e Juventusit dhe Milanit u zbritën për shkak të [[Seria A skandali i vitit 2006|skandalit të trukimit të ndeshjeve]].<ref>{{cite web|url=https://edition.cnn.com/2006/SPORT/football/07/26/italy.inter/|title=Inter Milan awarded Serie A title|trans-title=Interit i jepet titulli i Serie A|publisher=CNN|language=en|date=26 korrik 2006|accessdate=8 korrik 2020}}</ref><ref>{{cite web|url=http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/football/europe/5164194.stm|title=Italian trio relegated to Serie B|trans-title=Treshja italiane bien në Serie B|publisher=BBC News|language=en|date=14 korrik 2006|accessdate=8 korrik 2020}}</ref> Gjatë sezonit të ardhshëm, Inter arriti të thyente rekordin e fitoreve rresht duke fituar 17 ndeshje rresht në Serie A,<ref>{{cite web|url=https://www.inter.it/en/news/2007/05/28/inters-historic-200607-serie-a-season.html|title=Inter's historic 2006/07 Serie A season|trans-title=Sezoni historik 2006/07 i Interit në Serie A|website=inter.it|publisher=F.C. Internazionale Milano|language=en|date=28 maj 2007|accessdate=9 korrik 2020}}</ref> e cila nisi me fitoren 4–1 në shtëpi kundër [[A.S. Livorno Calcio|Livornos]] dhe mbaroi më 28 shkurt 2007 pas barazimit 1–1 ndaj [[Udinese Calcio|Udineses]].<ref>{{cite web|url=https://www.inter.it/en/news/2007/02/28/inter-hold-udinese-to-1-1-draw.html|title=Inter hold Udinese to 1-1 draw|trans-title=Inter mban Udinesen në një barazim 1-1|website=inter.it|publisher=F.C. Internazionale Milano|language=en|date=28 shkurt 2007|accessdate=9 korrik 2020}}</ref> Më 22 prill 2007, Inter fitoi Scudetton e dytë rresht — të parën në fushë që nga viti 1989 — pasi mposhtën 2–1 [[A.C. Siena|Sienën]] në [[Stadio Artemio Franchi]]. Mbrojtësi [[italia]]n fitues i [[FIFA Kupa e Botës|Kupës së Botës]] [[Marco Materazzi]] shënoi të dy golat.<ref>{{cite news|url=http://www.telegraph.co.uk/sport/football/european/2311629/Materazzi-secures-early-title-for-Inter.html|title=Materazzi secures early title for Inter|trans-title=Materazzi siguron titullin herët për Interin|publisher=The Daily Telegraph|language=en|author=Astrid Andersson|date=23 prill 2007|accessdate=23 prill 2014}}</ref>
 
Inter filloi [[Sezoni 2007–08 i F.C. Internazionale Milano|sezonin 2007–08]] me objektivin për të fituar Serie A edhe [[UEFA Liga e Kampioneve|Ligën e Kampioneve]]. Ekipi bëri një nisje të mirë në kampionat, duke qënë në krye të renditjes në ndeshjet e para, si dhe arriti të kualifikohej në fazën me eliminim direkt të Ligës së Kampioneve. Megjithatë, atje ata u eliminuan me rezultatin e përgjithshëm 2–0 nga [[Liverpool F.C.|Liverpooli]] më 19 shkurt,<ref>{{cite web|url=https://www.uefa.com/uefachampionsleague/news/newsid=655043.html|title=Torres strikes as Liverpool see off Inter|trans-title=Torres shënon, Liverpool fshin Interin|publisher=UEFA|language=en|date=11 mars 2008|accessdate=28 dhjetor 2019}}</ref> duke vendosur në pikëpyetje të ardhmen e Roberto Mancinit në klub ndërsa forma e ekipit në kampionat filloi të përkeqsohej pas dështimin për të fituar tre ndeshje rresht. Pasi u eleminua nga anglezët në Ligën e Kampioneve, Mancini lajmëroi qëllimin e tij për të lënë drejtimin e skuadrës, por ndryshoi mendjen vetëm një ditë më vonë. Në ditën e fundit të sezonit 2007–08 në Serie A, Inter luajti kundër [[Parma F.C.|Parmës]] në transfertë, dhe dy gola nga [[Zlatan Ibrahimović]] i siguruan klubit titullin e tretë rresht kampion. Mancini u shkarkua më vonë pas shkak të deklaratës së tij të mëparshme për lënjen e klubit.<ref name="mancini_inter">{{cite news|url=http://www.inter.it/aas/news/reader?N=29393&L=en|title=F.C. Internazionale statement|trans-title=Deklaratë e F.C. Internazionales|website=inter.it|publisher=F.C. Internazionale Milano|language=en|date=29 maj 2008|accessdate=29 maj 2008}}</ref>
[[Skeda:Il biscione e l'fc Internazionale al Bernabeu.jpg|thumb|Tifozët e Interit gjatë finales së [[2009–10 UEFA Liga e Kampioneve|UEFA Ligës së Kampioneve 2009–10]] në Santiago Bernabéu.]]
 

Menyja e lëvizjeve