Dallime mes rishikimeve të "F.C. Internazionale Milano"

Jump to navigation Jump to search
v
''{{Kryesor|Lista e numrave të pensionuar në futboll}}''
* - <big>'''3'''</big> - {{flamuri|Italia}} [[Giacinto Facchetti]], [[Mbrojtësi (futboll)|Mbrojtës i majtë]], 1960–1978 (''Nderim pas vdekjes''). Numri u tërhoq më 8 shtator 2006. Lojtari i fundit që ka veshur këtë fanellë ka qënë qëndër mbrojtësi argjentinas [[Nicolás Burdisso]], i cili më pas mori numrin 16 për pjesën e mbetur të sezonit.<ref>{{cite web|url=https://www.inter.it/en/news/2006/09/8/inter-withdraw-the-number-3-shirt.html|title=Inter withdraw the number 3 shirt|trans-title=Inter tërheq fanellën me numrin 3|website=inter.it|publisher=F.C. Internazionale Milano|language=en|date=8 shtator 2006|accessdate=10 nëntor 2019}}</ref>
* - <big>'''4'''</big> - {{flamuri|Argjentina}} [[Javier Zanetti]], [[Mesfushori|Mesfushor mbrojtës]], ka luajtur 858 ndeshje për Interin ndërmjet viteve 1995 e deri në vitin 2014; në maj 2014, ai njoftoi tërheqjen nga futbolli. Presidenti i klubit [[Erick Thohir]] konfirmoi se numrinnumri 4 i Zanetti-tZanettit do të tërhiqet në nder të tij.<ref>{{cite web|url=http://www.goal.com/en/news/10/italy/2014/06/30/4925488/inter-make-zanetti-vice-president-retire-no4-jersey|title=Inter make Zanetti vice-president & retire No.4 jersey|trans-title=Inter bën Zanettin zëvëndës-president dhe tërheq fanellën me numrin 4|publisher=Goal.com|language=en|date=30 qershor 2014|accessdate=10 nëntor 2019}}</ref><ref>{{cite web|url=https://bleacherreport.com/articles/2443840-inter-milan-retire-javier-zanettis-number-4-jersey|title=Inter Milan Retire Javier Zanetti's No. 4 Jersey|trans-title=Inter tërheq fanellën me numër 4 të Javier Zanettit|publisher=Bleacher Report|author=Sean Fay|language=en|date=26 prill 2015|accessdate=10 nëntor 2019}}</ref>
 
==Trajnerët==

Menyja e lëvizjeve