Ndryshimi mes inspektimeve të "Xhaferr Belegu"

Jump to navigation Jump to search
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (→‎Referimet: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
v
 
Më 1938 u emërua kryekonsull i Shqipërisë në [[Bari (Itali)|Bari]], [[Italia|Itali]], detyrë që e kreu deri më 1939. Më tej u transferua konsull në qytetin e [[Manastiri (qytet)|Manastirit]] në [[Republika e Maqedonisë|Maqedoni]]. Pas pushtimit të [[Republika Socialiste Federative e Jugosllavisë|Jugosllavisë]] nga nazistët, u kthye në atdhe.
 
U arrestua më 1945 si autor i veprës antijugosllave «Lidhja e Prizrenit e veprimet e sajë, 1878-1881». U lirua tre vjet më vonë më 1948. Ndërroi jetë më 1 janar të vitit të vitit 1962 në Elbasan.<ref name=":0">{{Cite book|title=Fjalor Enciklopedik i Viktimave të Terrorit Komunist I (A-Ç)|last=|first=|publisher=Instituti i Studimit të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit|language=sq|year=2012|isbn=978-9928-168-01-6|location=Tiranë|pages=166}}</ref>
 
=== Vepra ===

Menyja e navigimit