Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Xhindi"

9 bytes removed ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
[[File:Kitab al-Bulhan --- demons.jpg|thumb]]
'''Xhindët''' ([[Arabishtja|ar.]] الجن ''al-xhinn''; njëjës '''Xhindi''', [[Arabishtja|ar.]] الجني ''al-xhinni'') janë krijesa të krijuarakrijueme nga [[Allahu]], nga [[zjarri]] që nuk lëshon tym.
 
Ata janë të përmendurpërmenden në [[Kurani|Kuran]] (në suren e 72-të, e quajturquejtun ''[[Suretu El Xhinn]]'') si krijesa që banojnë në njënji botë të padukshme për [[Njeriu|njerëzit]]. Xhindët, ashtu si [[Njeriu|njerëzit]], kanë lirilirinë me zgjedhinzgjedhë andërmjetbëjnëbamit mirë ose keq. Këtë liri nuk e kanë [[Engjëjt në Islam|engjëjt]]. SiSikur njerëzit, kanë shoqërinëshoqninë e tyretyne dhe jetojnë në bashkësi. AtaEdhe nukpse janënjerëzit nuk dukshëmmund përt'i njerëzit, por në tëshohin kundërtxhindët, ata mund t'i shohin njerëzit.
 
{{islam-cung}}
Anonymous user