Dallime mes rishikimeve të "Shkatërrimi i madh"

Jump to navigation Jump to search
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(Krijuar nga përkthimi i faqes "Big Crunch")
 
vNo edit summary
 
[[Skeda:Big_Crunch.gif|parapamje|251x251px| Një animacion i sjelljes së pritshme të një përpjasjesshkatërimimadhemadhë (Big Crunch) ]]
Përplasja e '''madheShkatërrimi i madh (Big Crunch)''' është një skenar hipotetik për fatin përfundimtar të universit, në të cilin zgjerimi i universit ndalet dhe nis të mblidhet dhe universi rishpërthen, duke bërë përfundimisht "faktorin e shkallës kozmike" të arrijë në zero, një ngjarje e ndjekur potencialisht nga një riformim i universit duke filluar me një tjetër [[Big Bang]]. Pjesa më e madhe e provave tregojnë se kjo teori nuk është e saktë. Përkundrazi, vëzhgimet astronomike tregojnë se zgjerimi i universit është duke u përshpejtuar, në vend se të ngadalësohet nga [[graviteti]], duke sugjeruar që një zgjerim më i madh (teoritë [[:en:Future_of_an_expanding_universe|Big Chill]] or [[:en:Big_Rip|Big Rip]] për zgjerimin e universit) ka shumë më shumë të ngjarë të ndodhë.

Menyja e lëvizjeve