Ndryshimi mes inspektimeve të "Holanda"

Jump to navigation Jump to search
161 bytes removed ,  1 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 79.106.209.121) dhe riktheu rishikimin 1991682 nga InternetArchiveBot)
| KODI ISO = NL
}}
'''Holanda''' (ose ''Hollanda''/''Hollandia'', emri i plotë ''Mbretëria e Holandës'' ose ''Mbretëria e Hollandës''/''Mbretëria e Hollandisë'', më saktë '''Vendet e Ulëta''', (emri i plotë ''Mbretëria e Vendeve të Ulëta''; [[Gjuha holandeze|holandisht]] ''Nederland'', emri i plotë ''Koninkrijk der Nederlanden'') është shtet parlamentar nën mbretërinë konstitucionale dhe ndodhet në pjesën perëndimore të [[Evropë]]s me disa ishuj në Karaibe. Holanda laget nga [[Deti i Veriut]] në veri dhe perëndim dhe kufizohet me [[Belgjikë]]n në jug dhe [[Gjermani]]në në lindje. Kryeqytet i vendit është [[Amsterdami]] dhe selia e qeverisë është në [[Haga|Hagë]].
 
Holanda është një vend gjeografikisht i ulët, me rreth 25 për qind të sipërfaqes së saj dhe 21 % e popullsisë së saj ndodhet nën nivelin e detit, dhe 50 % e tokës së saj ndodhet më pak se një metër mbi nivelin e detit. Sipërfaqe e konsiderueshme e tokës është fituar nga deti nëpërmjet pritave. Pjesa më e madhe e Holandës është e formuar nga grykëderdhja e tre lumenjve të rëndësishëm evropiane, të cilat së bashku me degët e tyre formojnë deltën Rhein-Meuse-Scheldt. Pjesa më e madhe e vendit është shumë e sheshtë, me përjashtim të zonës kodrinore ​​në skajin juglindor dhe disa vargjeve kodrash në pjesën qendrore.

Menyja e navigimit