Ndryshimi mes inspektimeve të "Laknau"

Jump to navigation Jump to search
15 bytes added ,  2 muaj më parë
U zëvendësua CDRI.jpg me Chattar_Manzil_2005.jpg
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 5 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 1) #IABot (v2.0.1)
(U zëvendësua CDRI.jpg me Chattar_Manzil_2005.jpg)
Institucionet arsimore në qytet përfshijnë shtatë universitete, ku bën pjesë Universiteti i Lucknowt, një univesitet qendror (Babasaheb Bhimrao Ambedkar University), një universitet teknik (Uttar Pradesh Technical University) dhe një numër politeknikësh, institutesh trajnues inxhinierikë dhe industrialë.<ref name="Institutes">{{cite web|title=Institutes in Lucknow|url = http://cbhidghs.nic.in/writereaddata/mainlinkFile/91to100.pdf|publisher=Central Bureau Of Health Intelligence- Government Of India|accessdate=27 gusht 2014}}</ref> Organizata të tjera kërkimore në shtetë përfshijnë Central Institute of Medicinal and Aromatic Plants, Central Food Technological Research Institute dhe Central Glass and Ceramic Research Institute.<ref name=CFTR>{{cite web|title=Pursues in-depth research and development in food science and technology.|url=http://www.cftri.com/|publisher=Central Food Technological Research Institute}}</ref><ref name="PG">{{cite web|title=IUET-UG-PG-2012|url=http://www.successcds.net/Entrance-Exam/Integral-University-Lucknow-Entrance-Exam-IUET-UG-PG.html|publisher=Success Cds|accessdate=27 gusht 2014}}</ref>
 
[[File:CDRIChattar Manzil 2005.jpg|thumb|left|327px|Central Drug Research Institute]]
Disa nga shkollat kryesore të Uttar Pradeshit janë të vendosura në Lucknow, ku përfshihen Mount Carmel College, City Montessori School, Colvin Taluqdars' College, Centennial Higher secondary School, St. Francis' College, Loreto Convent Lucknow, St. Mary's Convent Inter College, Kendriya Vidyala, Lucknow Public School, Stella Maris Inter College, Seth M.R. Jaipuria School, Cathedral School, Modern School, Amity International School, St. Agnes, Army Public School, Karamat Husain Girls college, Study Hall, Amiruddaula Islamia Degree College, Christ Church College, Delhi Public School.
 

Menyja e navigimit