Ndryshimi mes inspektimeve të "Përkujtimorja e paqes në Hiroshima"

Jump to navigation Jump to search
v
Rregullim i gabimeve me referimet.
v (→‎top: Rregullim i gabimeve me referimet., zëvendësova: |language=Japanese → |language=Ja duke përdorur AWB)
v (Rregullim i gabimeve me referimet.)
 
 
== Bombardimet atomike ==
Në 8:15 të mëngjesit më 6 gusht 1945, ''Little Boy'' - [[Hedhja e Bombës Atomike në Hiroshima dhe Nagasaki|bomba e parë atomike]] që do të përdorej në luftë - u hodh nga Forcat Ajrore të Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara nga Enola Gay, një [[Bomber|bombardues]] B-29. Forca e bombës atomike zhduki në mënyrë efektive qytetin e [[Hiroshima|Hiroshimas]], [[Japoni]].<ref>{{cite book|title=A Fearsome Heritage: Diverse Legacies of the Cold War|publisher=Left Coast Press|year=2009|last1editors=Schofield, John and Cocroft, Wayne (eds.)}}</ref>
 
== Vend i Trashëgimisë Botërore të UNESKO-s ==

Menyja e navigimit