Dallime mes rishikimeve të "Panonët"

Jump to navigation Jump to search
8 bytes added ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
vNo edit summary
No edit summary
[[File:Pannonia popolazioni png.png|thumb|Fiset antike të [[Panonia|Panonisë]]]]
'''Panonët''' (latinisht Pannonii, greqisht Παννόνιοι) ishin një grup i fiseve ilire të cilët para pushtimit romak banonin në rajonin [[Panonia|Panonisë]] (përgjatë rrjedhës së mesme të Danubit). Në këtë rajoni banonin këto fise ilire: [[Amantinët]], [[Andizetët]], Azalët, [[Breukët]], [[Desidiatët]], [[Ditionët]], Glintidionët, [[Jasët]], Keraunët, [[Kolapianët]], [[Mezejët]], [[Oserijatët]], [[Pirustët]], [[Segestanët]], Sikulotët dhe Skirtonët.
 
== Shih edhe ==
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve