Dallime mes rishikimeve të "Qazim Koculi"

Jump to navigation Jump to search
156 bytes added ,  1 vit më parë
Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.6
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.6)
 
Pas nxjerrjes së urdhër-arrestit nga komanda perandorake, Koculi arratiset për në [[Argjentina|Argjentinë]], ku qëndron nga 1909 e deri më 1913. Kthehet në Vlorë, pasi iu përgjigj një thirrjeje të [[Ismail Qemali]]t, ku caktohet drejtor të portit të Vlorës, detyrë të cilën e kreu deri në çastin që porti u mor në administrim nga italianët në tetor të vitit 1914.
 
Deri në vitin 1917 ishte kryekatundar në [[Brataj]] të Vlorës. Përgjatë 1918-'19 ishte nënprefekt i [[Tepelena|Tepelenës]]<ref name=":0" />. Organizon çeta dhe nis veprime kundër transportit të ushtrisë italiane<ref>[[Ali Këlcyra|Këlcyra A]]., ''Shkrime për historinë e Shqipërisë'', hulumtuar ndër arkiva prej Tanush Frashërit, Tiranë: Onufri, 2012, fq. 62. ISBN 978-99956-87-81-6</ref>. Më 21-31 janar 1920 merr pjesë si delegat i Vlorës në [[Kongresi i Lushnjes|Kongresin e Lushnjës]], nga i cili u emërua edhe senator i [[Senati i Shqipërisë (1920)|Senatit të Dhomës së Këshillit Kombëtar të Shqipërisë]] nga 27 mars 1920 deri më 20 dhjetor 1920<ref>[http://www.parlamenti.altirana.com/graphics/foto/Ligjv%EBn%EBsit%20Shqiptar%EB.pdf Ligjvënësit shqiptarë 1920-2005] {{LidhjeWebarchive|url=https://wayback.archive-it.org/all/20090213205817/http://www.parlamenti.altirana.com/graphics/foto/Ligjv%EBn%EBsit%20Shqiptar%EB.pdf |date=13 shkurt e2009 thyer}} - <tt>Republika e Shqipërisë KUVENDI</tt>. Tiranë 2005</ref>. Tok me [[Spiro Jorgo Koleka|Spiro Kolekën]] është zëri i të papajtueshmëve, pjesë i Komitetit "Mbrojtja Kombëtare", që kërkonin veprimtari ushtarake kundrejt pranisë italiane në Vlorë<ref>Habazaj A., ''Komiteti i Mbrojtjes Kombëtare të Luftës së Vlorës, 1920: kujtesa dhe harresa sociale'', [[Republika (gazetë)|Republika]]. - Nr. 221, 10 tetor, 2013, f. 14-15.</ref>.
 
==Anëtar dhe komandant i Luftës së Vlorës ==

Menyja e lëvizjeve