Dallime mes rishikimeve të "Francis Drake"

Jump to navigation Jump to search
7 bytes removed ,  2 vjet më parë
v
Rregullime automatike të gabimeve me referimet
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
vNo edit summary
v (Rregullime automatike të gabimeve me referimet)
|FaqjaWeb =
}}
'''Sir Francis Drake''' (rreth vitit 1540 - 28 janar 1596) ishte kapiten i detit, tregtar i skllevërve, piratë dhe oficer detar anglez. Drake kreu lundrimin e dytë rreth botës në një ekspeditë të vetme, nga viti 1577 deri më 1580, dhe ishte i pari që përfundoi udhëtimin si kapiten, ndërsa drejtoi ekspeditën në të gjithë cirkun. Me inkuadrimin e tij në Oqeanin Paqësor, ai pretendoi se [[Albioni i Ri|çfarë është tani Kalifornia]] për anglezët dhe përuroi një epokë konflikti me spanjollët në bregdetin perëndimor të Amerikës,<ref name="Wallis1984">{{cite book|author=Helen Wallis|editor=Norman J. W. Thrower|title=Sir Francis Drake and the Famous Voyage, 1577–1580: Essays Commemorating the Quadricentennial of Drake's Circumnavigation of the Earth|url=https://books.google.com/books?id=tPJVxZu8btoC&pg=PA143|year=1984|publisher=University of California Press|isbn=978-0-520-04876-8|page=143|chapter=The Catography of Drake's Voyage}}</ref> një zonë që më parë ishte e pashpjeguar kryesisht nga transporti perëndimor.<ref name=Soto2006>{{cite journal |last=Soto Rodríguez |first=José Antonio |year=2006 |title=La defensa hispana del Reino de Chile |url=http://www.ubiobio.cl/miweb/webfile/media/222/Tiempo/2006/006.pdf |journal=Tiempo y Espacio |volume=16 |access-date=30 January 2016 |language=spanjishtes}}</ref>
 
[[Elizabeta e Pare e Anglise|Elizabeta I]] dha Drake [[Kalorësi|titullin e kalorësit]] më 1581 që ai mori në [[Golden Hind]] në Deptford. Në të njëjtin vit ai u emërua [[Lista e kryetarëve të bashkisë së Plymouth|kryetar i bashkisë së Plymouth]]. Si [[Zëvendës admiral|zëvendës admiral]], ai ishte komandanti i dytë i flotës angleze në betejën fitimtare kundër [[Armada Spanjolle|Armadës Spanjolle]] në vitin 1588. Ai vdiq nga [[Dizenteria|dizenteria]] në janar 1596, pasi sulmoi pa sukses [[San Juan, Puerto Rico]].

Menyja e lëvizjeve