Dallime mes rishikimeve të "Duke University"

Jump to navigation Jump to search
226 bytes added ,  10 muaj më parë
Lidhje të jashtme të shpëtuara: 3 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.7
v
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 3 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.7)
{{Infobox university|183px|upright|Logo of Duke University|name=Duke University|image_name=Duke University logo.svg|image_size=130px|motto=''Eruditio et Religio'' (Latin)<ref>{{cite web |url= http://library.duke.edu/uarchives/history/histnotes/insignia.html|title=Shield, Seal and Motto|last=King|first=William E|publisher=Duke University Archives|accessdate=July 6, 2011}}</ref>|mottoeng=Knowledge and Religion<ref>{{cite web|url=http://divinity.duke.edu/about |title= About – Duke Divinity School|publisher=Duke Divinity School |date= |accessdate=July 4, 2011 }}</ref>|established=1838|former_names={{Unbulleted list|{{nowrap|Brown School (1838–1841)}}|{{nowrap|Union Institute (1841–1851)}}|{{nowrap|Normal College (1851–1859)}}|{{nowrap|Trinity College (1859–1924)}}}}|type=[[Private university|Private]]|affiliation=[[United Methodist Church]] ties, but [[nonsectarian]] and independent<ref name="Duke University's Relation to the Methodist Church">{{cite web |url = http://library.duke.edu/uarchives/history/duke-umchh-basic.html |title= Duke University's Relation to the Methodist Church: the basics |quote=Duke University has historical, formal, on-going, and symbolic ties with Methodism, but is an independent and non-sectarian institution...Duke has much in common with other Methodist related schools such as Northwestern, Syracuse, Vanderbilt, or the University of Southern California. Each is unique, and Duke would not be the institution it is today without its ties to the Methodist Church. However, the Methodist Church does not own or direct the University. Duke is and has developed as a private non-profit corporation which is owned and governed by an autonomous and self-perpetuating Board of Trustees. |publisher= Duke University |year= 2002 |accessdate= 2010-03-27}}</ref>|endowment={{Unbulleted list|$5.7 billion<ref name="http://giving.duke.edu/endowment/"> As of June 30, 2011. {{cite web |title= Duke University's Endowment |publisher= Duke Univ. |url= http://giving.duke.edu/endowment |format= article |accessdate= February 9, 2011 |archiveurl= https://www.webcitation.org/65qzSByRZ?url=http://giving.duke.edu/endowment/ |archivedate= 2 mars 2012 |url-03-01status= live }}</ref>}}|president=[[Richard H. Brodhead]]|faculty=3,200<ref name="Quick Facts about Duke"/>|staff={{Unbulleted list|7,905 <small>Campus Employees</small>|33,705 <small>Total including Duke University Health System</small><ref name="Quick Facts about Duke"/>}}|students=14,746<ref name = "Quick Facts about Duke"/>|undergrad=6,526<ref name = "Quick Facts about Duke"/>|postgrad=8,220<ref name="Quick Facts about Duke"/>|city=[[Durham, North Carolina|Durham]]|state=[[North Carolina]]|country=[[United States]]|coor={{Coord|36|0|4|N|78|56|20|W|type:edu_region:US-NC|display=inline,title}}|campus={{Unbulleted list|[[Urban area|Urban]]|{{convert|8610|acre|km2|1|abbr=on}}}}|nickname=[[Duke Blue Devils|Blue Devils]]|athletics=[[National Collegiate Athletic Association|NCAA]] [[Division I (NCAA)|Division I]] [[Football Bowl Subdivision|FBS]]; [[Atlantic Coast Conference|ACC]]<br />26 varsity teams|affiliations=[[Association of American Universities|AAU]], [[The Consortium on Financing Higher Education|COFHE]], [[568 Group]], [[Universities Research Association|URA]], [[CDIO]]|colors={{legend striped|#001A57|white|[[Duke blue]] and white<ref>{{cite web |url= http://library.duke.edu/uarchives/faqs/duke_blue.html|title=The origin of Duke Blue|agency= Duke University Archives |accessdate= August 3, 2011}}</ref>}}|website=[http://www.duke.edu/ duke.edu]}}
[[Skeda:MedicalCenter.jpg|alt=Gothic-style four story exterior of a building with castle-like turrets|djathtas|parapamje| Hyrja në Qendrën Mjekësore të Dukës nga Kampusi Perëndimor ]]
'''Duke University''' është një [[Universiteti|universitet]] privat në Durham, North Carolina, i themeluar në [[1838]] . Ai u formua nga [[Metodizmi|Methodists]] dhe [[Kuakerët|Quakers]] në qytetin e sotëm të Trinitetit . <ref name="chronology">{{Cito web|url=http://library.Duke.edu/uarchives/history/chronology.html|title=A Chronology of Significant Events in Duke University's History|accessdate=May 23, 2011|archiveurl=https://www.webcitation.org/65qzYV61s?url=http://library.duke.edu/uarchives/history/chronology.html|archivedate=2 mars 2012|url-03-01status=live}}</ref> Shkolla u zhvendos në Durham në 1892. <ref name="king">{{Cito web|url=http://library.duke.edu/uarchives/history/narrativehistory.html|title=Duke University: A Brief Narrative History|last=King|first=William E.|publisher=Duke University Archives|accessdate=May 23, 2011}}</ref>
 
Ka kërkime të avancuara. Disa njerëz të famshëm, përfshirë ish- [[Kryetari i Shteteve të Bashkuara|Presidentin e Shteteve të Bashkuara]], [[Richard Nixon]] <ref>[http://www.whitehouse.gov/about/presidents/richardnixon Richard M. Nixon]. ''The White House.'.' Retrieved July 25, 2011.''</ref> shkuan në shkollë. Në edicionin e tij të vitit 2012, ''raporti amerikan i lajmeve dhe botëve'' renditi programin universitar të 10-të në mesin e universiteteve kombëtare. <ref name="USNEWS">[http://colleges.usnews.rankingsandreviews.com/best-colleges/rankings/national-universities/ America's Best Colleges 2011]. ''[[U.S. News & World Report]]'', 2010. Retrieved on August 17, 2010.</ref> <ref name="USNEWS_GRAD">[http://grad-schools.usnews.rankingsandreviews.com/grad America's Best Graduate Schools 2009]. ''[[U.S. News & World Report]]'', 2009. Retrieved on April 23, 2009.</ref>
Duka ka [[Biblioteka|biblioteka të]] mira, të tilla si Bostock Library. Ajo gjithashtu ka një shkollë të famshme mjekësore dhe [[Shkolla e Ligjit|juridike]] . Ngjyrat e shkollës janë [[Ngjyra e kaltër|blu]] dhe të [[Ngjyra e bardhë|bardha]] dhe presidenti i saj është Richard Brodhead .
 
Universiteti Duke zotëron 220 ndërtesa në 8610 acre të tokës. Kjo përfshin {{Convert|7,200|acre|km2}} perfshinë edhe pyjet. <ref name="Quick Facts about Duke">{{Cito web|url=http://newsoffice.duke.edu/all-about-duke/quick-facts-about-duke|title=Quick Facts about Duke|publisher=Duke Office of News & Communications|accessdate=December 27, 2011|archiveurl=https://www.webcitation.org/68CMPz3RS?url=http://newsoffice.duke.edu/all-about-duke/quick-facts-about-duke|archivedate=5 qershor 2012|url-06-05status=live}}</ref>
 
== Atletikë ==

Menyja e lëvizjeve