Ndryshimi mes inspektimeve të "Gareth Bale"

Jump to navigation Jump to search
715 bytes added ,  2 muaj më parë
Më 26 shkurt 2014, Bale shënoi dy gola në fitoren e Realit6–1 kundër [[FC Schalke 04|Schalke 04]] në ndeshjen e parë të [[2013–14 UEFA Liga e Kampioneve|raundit të 16-tave]] në Ligën e Kampioneve.<ref>{{cite web|url=http://www.theguardian.com/football/2014/feb/26/schalke-real-madrid-champions-league-match-report|title=Real Madrid's Cristiano Ronaldo and Gareth Bale tear Schalke apart|trans-title=Cristiano Ronaldo dhe Gareth Bale të Real Madridit shqyejn Schalken|publisher=The Guardian|language=en|date=27 shkurt 2014|accessdate=22 prill 2014}}</ref><ref>{{cite web|url=http://opozita.com/2014/02/27/super-reali-shkaterron-schalken-chelsea-barazoi-foto/|title=Super Reali shkatërron Schalken, Chelsea barazoi (Foto)|publisher=Opozita.com|language=sq|date=27 shkurt 2014|accessdate=22 prill 2014|archive-url=https://web.archive.org/web/20140227105923/http://opozita.com/2014/02/27/super-reali-shkaterron-schalken-chelsea-barazoi-foto/|archive-date=27 shkurt 2014|url-status=dead}}</ref> Në ndeshjen e parë çerek-finale kundër [[Borussia Dortmund]] më 2 prill, Bale kontriboi me një gol në fitimin e takimit 3–0, duke arritur në kuotën e pesë gola në këtë kompeticion.<ref>{{cite web|url=http://www.bbc.com/sport/0/football/26811638|title=Real Madrid 3-0 Borussia Dortmund|publisher=BBC Sport|language=en|date=2 prill 2014|accessdate=22 prill 2014}}</ref> Në kampionat, ai shënoi katër gola në tre ndeshje nga java e 31të e deri në javën e 33të. Në këto ndeshje, Real Madridi mposhti Rayo Vallecanon (5–0),<ref>{{cite news|url=http://www.bbc.com/sport/0/football/26714014|title=Real Madrid 5-0 Rayo Vallecano|publisher=BBC Sport|language=en|date=29 mars 2014|accessdate=2 prill 2014}}</ref> [[Real Sociedad]]in (4–0) <ref>{{cite news|url=http://www.bbc.com/sport/0/football/26879783|title=Real Sociedad 0-4 Real Madrid|publisher=BBC Sport|language=en|date=5 prill 2014|accessdate=22 prill 2014}}</ref> dhe Almerían (4–0).<ref>{{cite web|url=http://www.bbc.com/sport/0/football/26933930|title=Real Madrid 4-0 Almería|publisher=BBC Sport|language=en|date=12 prill 2014|accessdate=22 prill 2014}}</ref>
 
Më 16 prill, Bale shënoi golin e fitores për Real Madridin në [[2014 Finalja e Copa del Rey|finalen]] e [[2013–14 Copa del Rey|Kupës së Mbretit]] kundër rivalëve të Barcelonës.<ref>{{cite web|url=http://www.sportishqiptar.com.al/newsite/2014/04/17/super-bejl-iu-kthen-kuroren-mbreterve/|title=Super Bejl, iu kthen kurorën mbretërve|publisher=Gazeta e Sportit|language=sq|date=16 prill 2014|accessdate=22 prill 2014|archive-url=https://web.archive.org/web/20140423145613/http://www.sportishqiptar.com.al/newsite/2014/04/17/super-bejl-iu-kthen-kuroren-mbreterve/|archive-date=23 prill 2014|url-status=dead}}</ref><ref>{{cite web|url=http://www.panorama.com.al/real-mbreteror-mund-barcen-dhe-fiton-kupen/|title=Real "mbretëror", mund Barçën dhe fiton Kupën|publisher=Gazeta Panorama|language=sq|date=16 prill 2014|accessdate=22 prill 2014}}</ref> I konsideruar si një nga golat më të bukur të karrierës së tij, ai kaloi me vrap mbrojtësin kundërshtar [[Marc Bartra]] duke u nisur nga mesi i fushës (duke vrapruar edhe jashtë vizave kufizuese për disa çaste) para se ta dërgonte topin poshtë këmbëve të portierit [[José Manuel Pinto]] dhe në rrjetë.<ref>{{cite web|url=https://www.periskopi.com/ne-kete-dite-6-vite-me-pare-gareth-bale-u-shndrrua-ne-usain-bolt-kunder-barcelones/|title=Në këtë ditë, 6 vite më parë, Gareth Bale u shndrrua në Usain Bolt kundër Barcelonës|publisher=Periskopi.com|language=sq|date=16 prill 2020|accessdate=23 shtator 2020}}</ref> Në intervistën pas ndeshjes Bale deklaroi: "Më duhej të dilja në krahë të lojtarit dhe duhej të dilja jashtë fushe që ta bëja këtë", kurse shoku i tij i ekipit [[Xabi Alonso]] komentoi: "Ishte e jashtëzakonshme, nuk kam parë asnjë gjë të tillë më parë."<ref name="Post Copa"/> Ky ishte goli i tij i 20të sezonal dhe i pari në një ''El Clásico''.<ref name="Post Copa">{{cite web|url=https://www.bbc.com/sport/0/football/27059882 |title=Gareth Bale: Copa del Rey winner incredible, says Xabi Alonso|trans-title=Gareth Bale: Goli i fitores i Kupës së Mbretit ishte i jashtëzakonshëm, thotë Xabi Alonso|publisher=BBC Sport|language=en|date=16 April 2014|accessdate=23 shtator 2020}}</ref>
 
====Sezoni 2014–15====

Menyja e navigimit