Ndryshimi mes inspektimeve të "Gareth Bale"

Jump to navigation Jump to search
156 bytes added ,  5 muaj më parë
 
====Sezoni 2012–13====
Për sezonin 2012–13, Bale ndërroi numrin e fanellës, duke marrë numrin 11. Ai i kërkoi drejtuesve për një "numër më të madhë" pasi nuk ishte më një mbrojtës i majtë.<ref>{{cite web|url=http://www.guardian.co.uk/football/2012/sep/28/gareth-bale-tottenham-hotspur-future|title=Tottenham's future looks bright ... just give us time, says Gareth Bale|trans-title=E ardhmja e Tottenhamit duket e ndritshme ... thjesht na jepni kohë, thotë Gareth Bale|publisher=The Guardian|language=en|author=Daniel Taylor|date=28 shtator 2012|accessdate=5 tetor 2012}}</ref><ref>{{cite web|url=http://www.sportsmole.co.uk/football/spurs/news/bale-to-change-squad-number_37488.html|title=Gareth Bale to change squad number|trans-title=Gareth Bale do të ndryshojë numrin e skuadrës|publisher=Sports Mole|language=en|date=1 tetor 2013|accessdate=20 prill 2014}}</ref> Më 16 shtator 2012, ai shënoi golin e parë të sezonit në fitoren 3–1 në transfertë ndaj [[Reading F.C.|Reading]].<ref>{{cite web|url=http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/19491534|title=Reading 1–3 Tottenham|publisher=BBC Sport|language=en|author=Phil McNulty|accessdate=13 tetor 2012|date=16 shtator 2012}}</ref> Më 29 shtator, Bale shënoi golin e dytë të [[Tottenham Hotspur F.C.|Tottenhamit]] në fitoren 3–2 në transfertë kundër [[Manchester United F.C.|Manchester United]]; kjo ishte fitorja e parë e parë e tyre në [[Old Trafford]] që nga viti 1989.<ref>{{cite web|url=http://www.guardian.co.uk/football/2012/sep/29/manchester-united-tottenham-hotspur-premier-league?newsfeed=true|title=Tottenham Hotspur's Gareth Bale banishes Manchester United hoodoo|publisher=The Guardian|language=en|author=Daniel Taylor|date=29 shtator 2012|accessdate=13 tetor 2012}}</ref>
 
Për sezonin 2012–13, Bale hoqi fanellën me numrin 3 dhe mori fanellën me numrin 11, ai nuk ishte më mbrojtës i majtë dhe i pyeti drejtuesit për një "numër më të madhë" <ref>{{cite news|last=Taylor|first=Daniel|title=Tottenham's future looks bright ... just give us time, says Gareth Bale |url=http://www.guardian.co.uk/football/2012/sep/28/gareth-bale-tottenham-hotspur-future|accessdate=5 tetor 2012|publisher=Guardian News and Media|work=guardian.co.uk|date=28 shtator 2012}}</ref><ref>{{cite web|url=http://www.sportsmole.co.uk/football/spurs/news/bale-to-change-squad-number_37488.html |title=Gareth Bale to change squad number |publisher=Sports Mole |date=1 tetor 2013 |accessdate=20 prill 2014}}</ref>.
 
Bale shënoi Golin e parë të sezonit në fitoren 1–3 jashtë fushe kundër [[Reading F.C.|Reading]] <ref>{{cite news |last=McNulty |first=Phil |title=Reading 1– 3 Tottenham|url=http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/19491534|publisher=BBC Sport |accessdate=13 tetor 2012|date=16 shtator 2012}}</ref>. Më 29 shtator, Bale shënoi Golin e dytë të [[Tottenham Hotspur F.C.|Tottenhamit]] në fitoren 2–3 jashtë fushe kundër [[Manchester United F.C.|Manchester United]], kjo ishte fitorja e parë e parë e tyre që nga viti 1989 <ref>{{cite news |last=Taylor |first=Daniel |title=Tottenham Hotspur's Gareth Bale banishes Manchester United hoodoo |url=http://www.guardian.co.uk/football/2012/sep/29/manchester-united-tottenham-hotspur-premier-league?newsfeed=true|publisher=Guardian News and Media|work=The Observer |accessdate=13 tetor 2012|date=29 shtator 2012}}</ref>.
 
Bale shënoi hat-trickun e parë në [[Premier League]] në fitoren 0–4 jashtë fushe kundër [[Aston Villa F.C.|Aston Villës]] <ref>{{cite news |url=http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/20779178 |title=Aston Villa 0 – 4 Tottenham|date=26 dhjetor 2012 |publisher=BBC Sport |accessdate=26 dhjetor 2012}}</ref>. Bale gjithashtu shënoi edhe në ndeshjen e [[FA Cup]] kundër [[Coventry City F.C.|Coventry City]] dhe dhuroi 2 assista për Golat e [[Clint Dempsey]] për t'i dhënë fitoren skuadrës me rezultatin 3–0 <ref>{{cite web|last= |first= |title=Tottenham 3 – 0 Coventry City |url=http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/20863351|work=|publisher=BBC Sport|accessdate=15 shkurt 2013|date=5 janar 2013}}</ref>. Më 30 janar, Bale shënoi një Gol fantastik në barazimin 1–1 kundër [[Norwich City F.C.|Norwich City]] <ref>{{cite web |last=Monaghan|first=Matt |url=http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/21156089|title=Norwich 1 – 1 Tottenham |publisher=BBC Sport |accessdate=15 shkurt 2013|date=30 janar 2013}}</ref>. Bale më pas shënoi edhe në fitoren 0–1 kundër [[West Bromwich Albion F.C.|West Bromwich Albion]] <ref>{{cite web|last=Phillips|first=Owen|title=West Brom 0 – 1 Tottenham |url=http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/21218472 |accessdate=15 shkurt 2013 |date=3 shkurt 2013}}</ref>. Bale arriti shifrën e 15 Golave në sezon duke shënuar 2 Gola në fitoren e [[Tottenham Hotspur F.C.|Tottenhamit]] 2–1 kundër [[Newcastle United F.C.|Newcastle United]], nga kjo fitore skuadra e tij mori vendin e tretë në kampionat duke forcuar pozitën e një vendi në [[UEFA Champions League|Champions League]] <ref>{{cite web|last= Chowdhury|first=Saj |url=http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/21311425|title=Tottenham 2 – 1 Newcastle|publisher=BBC Sport|accessdate=15 shkurt 2013|date=9 shkurt 2013}}</ref>.

Menyja e navigimit