Dallime mes rishikimeve të "Alegoria"

Jump to navigation Jump to search
1 byte added ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (→‎Referimet: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Si një mjet shprehës, '''alegoria''' është një [[Metafora|metaforë]] në të cilën karakteri, vendi ose ngjarja përdoren për të dhënë një kuptim më të gjerë për çështjet dhe ngjarjesngjarjet e jetës reale. Alegoria është ushtruar si mjet shprehës gjerësisht në shtjellat e historisë në të gjitha format e arteve, kryesisht, sepse mund të ilustrojë lehtësisht apo të përcjellë ide e koncepte të ndërlikuara në mënyra që mund të jenë të kuptueshme ose goditëse për shikuesit, lexuesit ose dëgjuesit.
 
Shkrimtarët ose folësit e përdorin rëndomë si figurë letrare ose retorike për të përcjellurpërcjelle mesazhe të (gjysmë-)fshehura ose të ndërlikuara përmes figurave simbolike, veprimeve, imazheve ose ndodhive që së bashku thurin kuptimësinë shpirtërore, morale apo politike që autori ka dashur të përçojë.<ref>{{cite web|url=http://web.cn.edu/kwheeler/lit_terms_A.html|title=A|work=Literary Terms and Definitions|publisher=Carson-Newman University|last=Wheeler|first=L. Kip|date=11 January 2018}}</ref>
 
== Etimologjia ==
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve