Dallime mes rishikimeve të "Esad Dujaka"

Jump to navigation Jump to search
6 bytes removed ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
''' Esad Dujaka ''' gazetar i Radio Televizionit [[RTV21]] <ref>{{Cite web |url=http://www.gtr-center.org/Media_Contact_List.htm |title=MEDIA CONTACT LIST |accessdate=30 dhjetor 2009 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20110418201941/http://www.gtr-center.org/Media_Contact_List.htm |archivedate=18 prill 2011 |url-status=dead }}</ref>, shqiptar nga [[Kosova]]. I lindur ne Gjakove, me 15.06.1945. Me 1 korrik 1968 punesohet gazetar ne revisten javore Zeri i Rinise ne Prishtine. Aty punon deri me 01 janar 1974 ku kalon gazetar i Televizionit Prishtina. Aty punon vetem 6 muaj dhe kthehet gazetar ne te perditshmen Rilindja. Aty kreu detyren e reporterit te lire, pastaj te redaktorit te Kronikes se Qytetit dhe se fundit redaktor i DESK-ut. Kur u ndalua gazeta Rilindja nga pushteti serb i Milosheviqit, Dujaka dhe gazetaret e tjere te Rilindjes filluan ta botojne gazeten e perditshme BUJKU e cila ishte reviste dymujore kushtuar problemeve te bujqesise. Aty punoi deri me 31 maj 1998 prej nga kaloi ne te peritdhsmen e re Kosova Sot ne cilesine e redaktorit pergjegjes. Aty qendroi deri me 24 mars 1999 kur filloi lufta ne Kosove. Pas luftes prape u angazhua ne kete gazete deri ne fund te janarit 2000 qe me pastaj te kaloi ne RTV21 si producent i Departamentit Informativ, kurse nga viti 2009 është redaktor pergjegjes i WEB faqes se RTV21.
Ka botuar librin e kujtimeve "VITET E RILINJDES"(2013) ne shtepine botuese "Faik Konica" nga Prishtina dhe "Jalifat Puliching" nga Hjustoni (SHBA). Me 12 shkurt 2014, pikerisht kur gazeta e vetme e perditshme shqipe ne Kosoven e pas Luftes se Dyte Boterore, mbushi 69 vjet nga numri i pare, ky autor botoi librin "DEJA VU", me artikujt e zgjedhur te botuar ne gazetat dhe revistat e Kosoves, Shqiperise,Austrise,ish Jugosllavise, nga viti 1968 e deri ne ditet e sotme. Botues eshte shtepia botuese "Jalifat Publiching" nga Houston (USA). Libri "DEJA VU" eshte postuar edhe ne Librarine elektronike ne Prishtine. Ne Nentor te vitit 2015 ne botim te shtepise botuese "Jalifat Publishing",Houston, USA, botoi librin e tij te trete - "LIBRI I GJAKOVES" (Kujtime).Në shtator të vitit 2019 botoi librin "Duke pritur ditën D", botues sërish shtëpia botuese "Jalifat Publishing" nga Hjustoni (SHBA).
Nga tetori 2018 angazhohet si tutor në Ushtrimet Praktike nga lenda Gazetaria Televizive në UBT në Prishtinë.Me 2020 ka botuar librin e tij te peste me titull "KOSOVA 2020", botues JALIFATPUBLISHING-Houston, USA.Ne shtator te vitit 2020 botoi librin e peste "KOSOVA 2020",botues ME BOTUES JALIFATPUBLISHING nga HOUSTONI"JalifatPublishing"-Houston, (USA).
 
== Burimi i të dhënave ==
12

edits

Menyja e lëvizjeve