Dallime mes rishikimeve të "Mirazhi"

Jump to navigation Jump to search
81 bytes removed ,  1 vit më parë
v
Undid edits by 92.60.16.162 (talk) to last version by 143.233.249.12
No edit summary
Etiketat: Reverted Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (Undid edits by 92.60.16.162 (talk) to last version by 143.233.249.12)
Nganjëherë gjatë verës, nën [[dielli]]n përvëlues, të duket sikur shikon larg në rrugë njolla në ujë që pasqyrojnë qiellin. Këto pamje të pavërteta, që i detyrohen nxehtësisë, përbëjnë atë që quhet '''mirazh.'''Kur shef fiksimin ne rrug dhe te duket si gruaja jote ne te ardhmen per shembull. Uji në rrugë në fakt nuk ekziston. Uji i liqenit pasqyron rrezet e dritës dhe jep shëmbëllimin e përmbysur të [[Bimë|bimëve]] që rriten në brigjet e tij. Edhe një shtresë ajri mund të pasqyrojë rrezet e dritës dhe të japë shëmbëllimin e përmbysur të një pamjeje të largët.
[[Skeda:Farallon Islands at inferior mirage no mirage and superior mirage.jpg|parapamje|252x252px]]
Dukuria e pasqyrimit ndodh kur ajri i mbinxehur nga [[toka]] ndeshet me një shtresë ajri të freskët. Sipërfaqja ndarëse vepron si pasqyrë dhe pasqyron. Ky interpretim shkencor i mirazhit u u dha për herë të parë nga një shkencëtar, i quajtur Ilgi Uhesh.

Menyja e lëvizjeve