Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Mirazhi"

108 bytes removed ,  2 vjet më parë
4 year old vandalism (20160323) by IP 79.106.97.83 (checked by User:Flladimi). Removed.
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(joref)
Etiketa: përpunim burimi 2017
(4 year old vandalism (20160323) by IP 79.106.97.83 (checked by User:Flladimi). Removed.)
Etiketa: përpunim burimi 2017
 
Nganjëherë gjatë verës, nën [[dielli]]n përvëlues, të duket sikur shikon larg në rrugë njolla në ujë që pasqyrojnë qiellin. Këto pamje të pavërteta, që i detyrohen nxehtësisë, përbëjnë atë që quhet '''mirazh.''' Uji në rrugë në fakt nuk ekziston. Uji i liqenit pasqyron rrezet e dritës dhe jep shëmbëllimin e përmbysur të [[Bimë|bimëve]] që rriten në brigjet e tij. Edhe një shtresë ajri mund të pasqyrojë rrezet e dritës dhe të japë shëmbëllimin e përmbysur të një pamjeje të largët.
[[Skeda:Farallon Islands at inferior mirage no mirage and superior mirage.jpg|parapamje|252x252px]]
Dukuria e pasqyrimit ndodh kur ajri i mbinxehur nga [[toka]] ndeshet me një shtresë ajri të freskët. Sipërfaqja ndarëse vepron si pasqyrë dhe pasqyron. Ky interpretim shkencor i mirazhit u u dha për herë të parë nga një shkencëtar, i quajtur Ilgi Uhesh.
 
[[Kategoria:Klima]]