Ndryshimi mes inspektimeve të "Moloko"

Jump to navigation Jump to search
126 bytes added ,  5 muaj më parë
v
v
 
== Historiku ==
Murphy nuk kishte përvojë të mëparshme si këngëtare kur u formua Moloko.<ref name="allmusic-bio">{{Cito web|url=http://www.allmusic.com/artist/moloko-mn0000487614/biography|website=[[AllMusic]]|accessdate=November 17, 2014|title=Moloko Biography|last=Phares|first=Heather|language=Anglisht}}</ref> Brydon kishte punuar më parë në muzikë si producent me muzikantë të tillë si [[Boy George]] dhe [[Cabaret Voltaire (band)|Cabaret Voltaire]] në vitet 1990.<ref>{{Cito web|url=http://www.allmusic.com/artist/mark-brydon-mn0000283364/credits|title=Mark Brydon Credits|accessdate=November 17, 2014|website=AllMusic|language=Anglisht}}</ref> Në vitin 1994, të dy u takuan në një aheng në Sheffield, ku Murphy iu afrua Brydon me pyetjen "A të pëlqen trikoja ime e ngushtë? Shihni se si i përshtatet trupit tim!" Fjalia e tij e parë u bë titulli i albumit të parë të tyre, të regjistruar ndërsa Murphy dhe Brydon kishin filluar lidhjen. Emri Moloko vjen nga pija e qumështit e mbushur me narkotikë Moloko Plus në romanin e Anthony Burgess ''[[Një Portokalli me Clockwork (roman)|A Clockwork Orange]]'', <ref>{{Cito web|url=http://www.sortedmagazine.com/archive/magazine/features/moloko.htm|title=Moloko - Greek for Wanker|first=Donnacha|last=DeLong|website=Sorted magAZine|accessdate=4 April 2016|language=Anglisht}}</ref> e emërtuar nga fjala [[Gjuha ruse|ruse]] për qumësht, "молоко" ("moloko").
 
Grupi nënshkroi në Echo Records dhe lansoi këngën e tyre "Where Is the What If the What Is in the Why?" <ref name="allmusic-bio">{{Cito web|url=http://www.allmusic.com/artist/moloko-mn0000487614/biography|website=[[AllMusic]]|accessdate=November 17, 2014|title=Moloko Biography|last=Phares|first=Heather}}</ref> Albumi debutues i grupit ''[[:en:Do_You_Like_My_Tight_Sweater?|Do You Like My Tight Sweater?]]'' (''A të pëlqen trikoja ime e ngushtë?)'' u lansua në 1995. Pas lansimit të albumit, grupi bëri një turne me [[Tul (band)|Pulp]].
 
Kënga "Fun for Me" ishte pjesë e ''kolonës'' zanore të filmit ''Batman & Robin'' dhe u transmetua në radio dhe rotacion të fortë MTV. <ref>{{Cito web|url=http://www.mtv.com/artists/moloko/biography/|title=About Moloko|first=Heather|last=Phares|website=MTV Artists|accessdate=4 April 2016|language=Anglisht}}</ref>
 
Në vitin 1997, coveri i tyre i " Are 'Friends' Electric? " u përfshi në albumin tribut për [[Gary Numan]] ''Random'' .
 
== Stili ==
Muzika e Moloko është përshkruar si [[Udhëtim hop|trip hop]], alternative dance, <ref name="allmusic-bio">{{Cito web|url=http://www.allmusic.com/artist/moloko-mn0000487614/biography|website=[[AllMusic]]|accessdate=November 17, 2014|title=Moloko Biography|last=Phares|first=Heather}}</ref> dance-pop, pop eksperimental, <ref>{{Cito web|title=Roisin Murphy|url=http://www.scotsman.com/news/rock-ness-artist-roisin-murphy-1-1435740|website=Scotsman|language=anglisht}}</ref> dance-punk <ref>{{Cito web|website=abc.net.au|url=http://www.abc.net.au/doublej/programs/the-j-files/moloko/10184704|title=Moloko|language=anglisht}}</ref> dhe elektropop . <ref>{{Cito web|title=Interview|url=http://dujour.com/culture/roisin-murphy-hairless-toys-interview/|website=DuJour|language=anglisht}}</ref> Heather Phares nga [[Allmusic|AllMusic]] përshkroi tingullin e albumit të tyre debutues të ngjashëm me atë të [[Portishead (band)|Portishead]] dhe [[Massive Attack]] me elemente dance, funk dhe trip hop, ndërsa vuri në dukje se grupi kishte "një sens humori dhe ''sass'' unike për Moloko".
 
== Referimet ==

Menyja e navigimit