Dallime mes rishikimeve të "Dendësia"

Jump to navigation Jump to search
3 bytes added ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(eDWdadfw)
No edit summary
Etiketa: Reverted
'''Dendësia''' në shkencat natyrore përkufizohet si sasia e materies përbrenda një vëllimi. okiowjfdioajdoi akpookjopia term përdoret edhe nga shkencat shoqërore ku si materie mund të merret diçka tjetër dhe në vend të vëllimit merret sipërfaqja sikur te rasti i dendësisë së popullsisë.
 
Formula për dendësi është ''dendësia=masa/vëllimi'' ose ''p=m/V''. Nga kjo formulë rrjedh dhe njësia për dendësinë ''kg/m<sup>3</sup>''.Dendësia tregon sasinë e lendës për njësine e vëllimit.Trupat me vëllim te njejte, dhe të ndërtuar nga substanca te ndryshme, kane dendësi te ndryshme.
Dendësia relative e një trupi ështe nje numër qe tregon dendësinë e tij të krahasuar me dendësinë e ujit.
 
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve