Dallime mes rishikimeve të "Vitaminat"

Jump to navigation Jump to search
25 bytes removed ,  11 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular iOS app edit
[[Skeda:La Boqueria.JPG|thumb|350px|Frutat janë burime të mira të vitaminave.]]
'''Vitamina''' ([[lat.]]: vita = jetë) janë substanca organike të cilat janë të përhapura te bimët, shtazët dhe mikroorganizmat ndërsa njeriu i merr nëpërmjet ushqimit. Vitaminat kanë rëndësi sepse ruajnë dhe mirëmbajnë metabolizmin e organizmit.
 
Vitaminat jane disa perberes natyrale presente ne pothuaj te gjitha ushqimet.Ndonese ne sasira te vogla ato jane thelbesore per te gjitha funksionet e organizmit perfshi rigjenerimin e indeve dhe ne mirembajtjen e shendetit te njeriut.

Menyja e lëvizjeve