Dallime mes rishikimeve të "Palermo"

Jump to navigation Jump to search
1 byte added ,  1 vit më parë
v
pa referenca
(Ju ftoj të mos i fshini të dhënat: arbëreshët janë pjesë integrale dhe e rëndësishme të qytetit.)
v (pa referenca)
{{pa referenca}}
{{Qytet
|Qyteti=Palerma<br />Palermo
| gjat_g=13 | gjat_m=22 | gjat_s= | gjat_dr =E
}}
'''Palermo''', (në [[Gjuha shqipe|shqip]] '''Palerma''' ose '''Palermë'''), është kryeqytet me rreth një milion banorë i krahinës italiane të [[Sicilia|Sicilisë]], i pesti në [[Italia|Itali]] për nga numri i popullsisë, pas [[Roma|Romës]], [[Milano|Milanës]], [[Napoli]]t dhe [[Torino|Torinës]], e tridhjetë e parë në nivel evropian, si dhe qendra kryesore urbane të Siçilisë. Kryeqendër e Krahinën së Palermos dhe e rajonit, është selia e kuvendit rajonal, universiteti dhe kryepeshkopata kryesore rajonale.
 
Ishte kryeqyteti ([[1160]]-[[1816]]) të Mbretërisë e Siçilisë, dhe e dyta-qyteti më i madh i Mbretërisë së Dy Sicilive deri 1861, qendra kryesore akademike e kulturës, turizmit dhe shkencës në vend dhe një qendër e rëndësishme botimesh, e telekomunikacionit.
== Shoqëri ==
=== Demografia ===
[[FileSkeda:Palermo1300-1861.jpg|parapamje|majtas|1300-1861]]
==== Pakicat etnike dhe të huaja ====
Në fund të vitit 2019 në Palermë jetonin 25.075 banorë të huaj. Duke marrë parasysh numrin e përgjithshëm të banorëve, numri i emigrantëve është mjaft i ulët, duke arritur në 3.8%. Grupet më përfaqësuese vijnë nga nënkontinenti Indian, të udhëhequr nga [[Bengal]]ët dhe Sinhalezët.
== Gjëra të tjera ==
{{Commons|Palermo}}
 
== Lidhje të jashtme ==
* [http://www.arco.unipa.it/html/mandala.php Universiteti i Palermos, Katedra e Gjuhës dhe Letërsisë shqipe]{{Lidhje e thyer}}
 
90

edits

Menyja e lëvizjeve