Dallime mes rishikimeve të "Pitja"

Jump to navigation Jump to search
695 bytes added ,  11 muaj më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
'''Pitja''', në jug edhe piteja, është një gatimlloj [[byreku]] i holluar dhe me iç mes petëve zakonshëm dhe i preferuar [[Shqipëria|shqiptar]]. Në jug me pite kuptohet edhe një lloj buke e hollë, e bardhë, me miell të grunjtë, që më së shumti gatuhet për [[Ramazani|Ramazan]] (''samun'').
 
Pitja bëhet me petë brumi, të cilat mbushen në mes me [[qepa|qepë]], [[mishi|mish]], pras, [[spinaqi|spinaq]], [[kosi|kos]], etj. Çdo perime mund të shërbejë si material mbushësharxh për piten.
 
== Etimologjia ==
{{cung}}
Nga e njëjta rrënjë me [[Gjuha italiane|italishten]] ''[[pizza]],'' në turqisht ''pidé'' "lloj buke e rrastë me trashësinë e një gishti". Sipas [[Sami Frashëri|Sami Frashërit]], nga [[greqishtja]] '''''πήττα'''''.<ref>{{Cite book|title=Fjalori i orientalizmave në gjuhën shqipe|last=Dizdari|first=Tahir|publisher=AIITC|year=2005|isbn=|location=Tiranë|pages=773|authorlink=Tahir Dizdari|language=Sq}}</ref>
 
== Referime ==
[[Kategoria:Gatime]]
[[Kategoria:Kuzhina Ballkanikeballkanike]]
[[Kategoria:GatimeKuzhina greke]]
[[Kategoria:Kuzhinë shqiptare]]

Menyja e lëvizjeve