Dallime mes rishikimeve të "Lista e tempujve të mëdhenj hindu"

Jump to navigation Jump to search
Lidhje të jashtme të shpëtuara: 3 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 2) #IABot (v2.0.7
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.4)
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 3 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 2) #IABot (v2.0.7)
| 240,000
| [[Delhi]], [[India|Indi]]
| Akshardhami është një kompleks [[Tempulli hindu|tempullor hindu]] në [[Delhi]].<ref name="Ëhat is Akshardham">{{cite web|url=http://www.akshardham.com/whatisakdm/index.htm|title=What is Akshardham|publisher=BAPS Swaminarayan Sanstha|accessdate=28 tetor 2008|archive-date=17 tetor 2008|archive-url=https://web.archive.org/web/20081017103623/http://www.akshardham.com/whatisakdm/index.htm|url-status=dead}}</ref> I quajtur edhe ''Delhi Akshardham'' ose ''Swaminarayan Akshardham'', kopleksi paraqet një mijë vjet kulturë spiritualitet dhe [[Arkitektura e tempujve hindu|Arkitekturë indiano-hindu]]. Ndërtesa u frymëzua dhe menaxhua nga Pramukh Swami Maharaj, kreu shpirtëror i Bochasanwasi Shri Akshar Purushottam Swaminarayan Sansthas, 3,000 vullnetarët e të cilës ndihmuan 7,000 artizanët të ndërtojnë Akshardhamin.<ref name="Ëhat is Akshardham" /><ref name="Mandir">{{cite web|url=http://www.akshardham.com/whattosee/mandir/index.htm|title=Mandir|year=2005|publisher=BAPS|accessdate=12 shtator 2008|archive-date=12 shtator 2008|archive-url=https://web.archive.org/web/20080912050941/http://www.akshardham.com/whattosee/mandir/index.htm|url-status=dead}}</ref>
|-
|4
| 101,171
| Tiruvannamalai, [[Tamil Nadu]], [[India|Indi]]
| Tempulli Annamalaiyar është një tempull i shquar hindu kushtuar zotit Shiva dhe është tempulli i dytë më i madh (sipas hapësirës të përdorur plotësisht për qëllime fetare). Ka katër kulla në të katër anët dhe katër mure të larta guri thjeshtë si ledhet mbrojtëse të një fortese. Kulla lindore prej 11 nivelesh lartësi (66.1 m) është quajtur ''Rajagopuram''. Muret fortifikuese me katër ''gopura'' hyrëse i ofrojnë një pamje të mrekullueshme këtij kompleksi të madh.<ref>{{cite web|url=http://www.tiruvannamalaiguide.com/History.php|title=Complete Info about Tiruvannamalai Temple|accessdate=30 gusht 2011|year=2010}}{{Lidhje e vdekur}}</ref>
|-
|9
| 80,937
| Tiruvarur, [[Tamil Nadu]], [[India|Indi]]
| Tempulli i lashtë Sri Thyagaraja në Tiruvarur i është kushtuar Somaskandas, një aspekti të Shivës. Kompleksi tempullor ka faltore të kushtuara Vanmikanatharit, Tyagarajarit dhe Kamalaambas dhe mbulon një hapësirë prej mbi 81,000 m<sup>2</sup>, ndërsa depozita e tempullit mbulon rreth 65,000 m<sup>2</sup>),<ref>{{cite web|url=http://www.indiantemples.com/Tamilnadu/Tiruvarur/tiruvarurlayout.html|title=Tiruvarur Temple Layout|accessdate=11 nëntor 2006}}</ref> një nga më të mëdhenjtë në vend. Karroja e tempullit është më e madhja e këtij lloji në Tamil Nadu.<ref>{{cite web|url=http://www.tamilnadutourism.org/places/citiestoëns/Thiruvarur.aspx?CatId=C1&SubCat1Id=C1S1&SubCat2Id=C1S1S19|title=Thiruvarur at Tamil Nadu tourism website|accessdate=11 nëntor 2006}}{{Lidhje e vdekur}}</ref>
|-
|13
| 72,843
| Trichy, [[Tamil Nadu]], [[India|Indi]]
| Tempulli i Thiruvanaikavalit (i quajtur edhe Thiruvanaikal) është një tempull kushtuar Shivës në [[Tiruchirapalli]] (Trichy), në shetin indian [[Tamil Nadu]]. Tempulli u ndërtua nga Kocengannani (Kochenga Chola), një nga mbretërit e hershëm të dinastisë Chola, rreth 1,800 vjet më parë.<ref>{{cite web|url=http://thiruvanaikavaltemple.org/|title=Tiruvanaikoil Temple|accessdate=30 gusht 2011|year=2010|archive-date=31 gusht 2011|archive-url=https://web.archive.org/web/20110831031149/http://thiruvanaikavaltemple.org/|url-status=dead}}</ref>
|-
|14

Menyja e lëvizjeve