Dallime mes rishikimeve të "Problemet mjedisore në Shqipëri"

Jump to navigation Jump to search
Lidhje të jashtme të shpëtuara: 3 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.7
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(Refuzoi 5 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 217.21.145.14, 46.252.46.104, Jan Myšák dhe MrJaroslavik) dhe riktheu rishikimin 2072571 nga Hyllvegu)
Etiketa: Manual revert
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 3 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.7)
=== Ndotja e ajrit ===
[[Skeda:Ndotja tirane.jpg|thumb|right|300px|Ndotja e ajrit në [[Tirana|Tiranë]]]]
Ndotja e ajrit është një nga problemet kryesore mjedisore në qytetet e mëdha shqiptare, sidomos në [[Tirana|Tiranë]]. Ndotja ka ardhur per pasojë e shtimit të makinave dhe pakësimit të gjelbërimit urban. Përqendrimi i grimcave PM10 dhe NO2 në Tiranë, kalon standardet kombëtare dhe ato të [[Organizata Botërore e Shëndetësisë|Organizatës Botërore të Shëndetësisë]].<ref>{{cite web|title=Tirana Air Quality Report|url=http://www.ecat-tirana.org/project4/imazhe/Tirana%20Air%20Quality%20Report.pdf|accessdate=24 January 2012|archive-date=10 mars 2012|archive-url=https://web.archive.org/web/20120310212638/http://www.ecat-tirana.org/project4/imazhe/Tirana%20Air%20Quality%20Report.pdf|url-status=dead}}</ref><ref>{{cite web|title=MAPPING AIR POLLUTION IN URBAN TIRANA AREA USING GIS|url=http://sdi2010.evkartenn.com/pdf/Banja_Como_Murtaj_Zotaj.pdf|accessdate=24 January 2012|archive-date=11 janar 2011|archive-url=https://web.archive.org/web/20110111061152/http://sdi2010.evkartenn.com/pdf/Banja_Como_Murtaj_Zotaj.pdf|url-status=dead}}</ref>
 
=== Ndotja e ujit ===
 
=== Ndryshimet klimatike ===
[[Ndryshimet klimatike]] kanë prekur në mënyrë të konsiderueshme Shqipërinë. Rritja e nivelit të detit ka çuar në zhdukjen e disa metrave tokë në bregdet në vit.<ref>{{cite web|title=Global warming|url=http://www.iep-al.org/index.php?option=com_content&view=article&id=58&Itemid=66|publisher=Institute for Environmental Policy-Albania.|accessdate=24 January 2012}}</ref> Gjithashtu, zjarret janë bërë më të shumta në numër për shkak të temperaturave të larta në verë.<ref>{{cite web|last=Pacara|first=Edvin|title=Climate change effects in Albania|url=http://www.climatefrontlines.org/en-GB/node/249|accessdate=24 January 2012|archive-date=25 korrik 2011|archive-url=https://web.archive.org/web/20110725180816/http://www.climatefrontlines.org/en-GB/node/249|url-status=dead}}</ref> Sasia mesatare e reshjeve ka ardhur duke u ulur, por është pasuar me një shtim të përmbytjeve, rënieve të reshjeve në një kohë të shkurtër e në sasi të mëdha. Bujqësia pritet të preket në mënyrë katastrofike si pasojë e thatësirave disa mujore që do të prekin Shqipërinë në vitet në vazhdim.
 
=== Shkelja e ligjit për parqet kombëtarë ===

Menyja e lëvizjeve