Dallime mes rishikimeve të "Borakë"

Jump to navigation Jump to search
21 bytes added ,  1 vit më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
(Rregullova :Xhavzot në Xhafzot)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
vNo edit summary
| ueb =
}}
'''Borakja''' është një fshat i [[Rrethi i Durrësit|rrethit të Durrësit]] në [[Shqipëria|Shqipëri]], ai banohet nga një popullsi boshnjakësh që kanë rreth viteve 1880 . Fshati i Borakës ndodhen në lindje të [[Shijaku]]t. Lartësia e nevelitnivelit mbi detin është 70 m mbi nivelin e detit. Aty njerëzit flasin [[Gjuha boshnjake|gjuhën sllaveboshnjake]], ato gjithashtu ruajnë zakonet dhe traditat që kanë pasur që në kohën kur kanë qenë në [[Bosnja dhe Hercegovina|Bosnje dhe Hercegovinë]]. Në komunitetin e Borakës vizitohen shumë herë politikanë të Bosnje Hercegovinës. Komuna e Xhafzotës ka bere shumë investime për rregullimin e rrugëve, kanaleve, mbeturinave, ujërave te zeza etj.
 
<!-- == Gjeografia == !-->

Menyja e lëvizjeve