Dallime mes rishikimeve të "Këmba"

Jump to navigation Jump to search
No change in size ,  10 muaj më parë
v
Removed offensive words
(I added something)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (Removed offensive words)
KËMBA 'pjeset perberese .Kyçi' pjeset perberese
Ne e dime qe me ane te pidhitkëmbës levizim.Pidhisqin Këmba perbehet nga kocka :¹kocka e kofshes(e cila është kocka me e gjate e trupit) ²kocka e kercirit. Per te na lehtesuar pidhinecjen kemi kyçet. Pjeset perberese te kyçit jane:¹kockat ²ligamente(me ane te se cilat kockat lidhen me njera tjetren) ³lengu sinovial(lehteson levizjen) dhe kerciri qe sherben si'membrane'.
 
Informacion fjalori

Menyja e lëvizjeve