Dallime mes rishikimeve të "Sanxhaku i Nishit"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0)
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
:Se jua kthen o Zoti n'nahiret.
|}
'''Sanxhaku i Nishit''' njësi administrative-teritoriale e PerandorisPerandorisë Osmane me qëndër në [[Nishi|Nish]], në krahinën shqiptare [[Toplica]] e plaçkitur nga [[Pashalluku i Beogradit]]<ref>{{Libri|Letër e hapur eurodeputetes zonjës Doris Pak me kompani|Letër e hapur Doris Pak-ut me kompani}}</ref>. Sanxhaku i Nishit së bashku për dallim nga Vilajeti i Kosovës i cili sipas mendimit të historianëve Evropian ''serbët e kanë "çliruar" nga sundimi turk'' dhe pas një gjenerate atyre i është marrë plaçka nga shqiptarët dhe NATO <ref>[http://www.faz.net/s/Rub7FC5BF30C45B402F96E964EF8CE790E1/Doc~E2E61D8E739BC48E9BB29ED03AEF83446~ATpl~Ecommon~Scontent.html?rss_googlefeed faz: Holm Sundhaussen në artikullin: Wagnis der Unabhängigkeit]</ref>. Me fjalë të tjera edhe nga shkencëtarët e Evropës edhe pse me një vonesë prej një gjenerate të njerzëve kanë filluar të dallohet "plaçka" nga "pasuria e patundëshme" e cila siç po shihet për serbët gjendet diku në rrethinën e [[Moska|Moskës]].
[[Skeda:Shqiptarë e ikur nga ushtria serbe në Selanik.jpg|thumb|right| Shqiptaret e dëbuar në Selanik]]
[[Skeda:Albanian refugees of the Balkan Wars heading to Turkey.jpg |thumb|right| Shqiptaret e dëbuar në Selanik]]
 
== Shpërnguljet e mëdha me 1877/1878 ==
Në luftën ruso-osmane, [[Sërbia]] dhe [[Mali i Zi]] menjëherë u rreshtuan në anën e Rusisë me qëllim që të realizonin aspiratat ekspansioniste në drejtim të trojeve etnike shqiptare.
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve