Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Presidenti i Shqipërisë"

Refuzoi 3 ndryshimet e fundit të tekstit (nga Dion shuti dhe 185.132.92.21) dhe riktheu rishikimin 2122711 nga Shqiperia2000
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
Etiketat: Reverted Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Refuzoi 3 ndryshimet e fundit të tekstit (nga Dion shuti dhe 185.132.92.21) dhe riktheu rishikimin 2122711 nga Shqiperia2000)
Etiketa: Manual revert
|data_themelimit= 30 prill [[1991]]
|shteti={{ALB}}
|president= [[ArjonIlir AvdulajMeta]]
|organi_kryesor= Ari
}}
 
'''Presidenti i Shqipërisë''' apo '''Institucioni kushtetues i Presidentit të Republikës''' sipas [[Kushtetuta e Shqipërisë|Kushtetutës së Shqipërisë]] është kryetari i shtetit. Kryetar i Republikës së Shqipërisë është [[Kryetari i shtetit|Presidenti]] [[ArjonIlir AvdulajMeta]].
 
Në Kushtetutën e Republiks së Shqipërisë është përcaktuar mënyra e zgjedhjes, mandatit, shkarkimit ose të zëvendësimit të Presidentit të Republikës.
| [[24 korrik]] [[2007]] - 24 korrik 2012 || [[Partia Demokratike e Shqipërisë]]|| [[Bamir Topi]]
|-
| [[24 korrik]] [[2012]] - [[2017]]në detyrë|| [[Partia Demokratike e Shqipërisë]]|| [[Bujar Nishani]]
|-}
| [[24 prill]] [[2017- në detyrë||
[[Partia Lëvizja Socialiste për Integrim e Shqipërisë]]||[[Ilir Meta]]
|-
 
== Lidhje të jashtme ==