Dallime mes rishikimeve të "Xhelal Koprëncka"

Jump to navigation Jump to search
{{pa referenca}}
{{Biografia-Box
|Emri Mbiemri = Xhelal Koprencka<br>Nënshkrues i Deklaratës së Pavarësisë së Shqipërisë
 
== Biografia ==
U lind në Koprenckë të kazasë së Skraparit, i biri i Dalip bej Mançes dhe Dekos së Veli beut të [[Gostëncka|Gostënckës]]. Nga kjo martesë lindën Xhelali, Hasani, Samiu dhe Abdyli. Xhelali mësimet fillore i mori në [[Korça|Korçë]], më pas ndoqi "[[Robert College]]" në [[Stambolli|Stamboll]] dhe akademinë ushtarake po në kryeqytet. Pas përfundimit të akademisë, u caktua me shërbim në [[Selaniku|Selanik]], ku u njoh me botuesin e ''Kalendarit Kombiar'' dhe ''Lirisë së Selanikut'', [[Mid'hat Frashëri|Mid'hat Frashërin]] dhe merrte gjithashtu ''Rrufenë'' e [[Jani Vreto|Jani Vretos]]. Më 1911 u caktua komandant xhandarmërie në [[Janina|Janinë]].<ref name=":0" />
 
Mori pjesë në kuvendin e mbajtur në [[Vlora|Vlorë]] nga [[Ismail Qemali|Ismail Qemal]]<nowiki/>i, ku nënshkroi deklaratën e pavarësisë. Më pas ndihu [[Mehmet pashë Deralla|Mehmet pashë Derallën]] në organizimin e xhandarmërisë.<ref name=":0" />
 
Veprimtar i luftës për çlirim kombëtar, sidomos me një të afërm të tij, Ali Koprëncka. Të dy pjesë e komitetit të fshehtë “Për lirin’ e Shqipërisë”, ushtronin veprimtarinë e tyre patriotike në Korçë dhe Manastir, në klubin e shqiptarëve të atjeshëm. U kujdes për shkollën shqipe të Korçës, atë të vashave dhe djemve. Anëtar i shoqërive patriotike jashtë vendit. Si delegat i Skraparit, merr pjesë në shpalljen e pavarësisë kombëtare dhe firmon dokumentin e independencës me siglën “Xhelal Ko”. Më 1918 mori pjesë në Kongresin e Durrësit., si delegat nga Skrapari. I ndjekur nga elementë antikombëtarë, Koprëncka u vra pabesisht në vitin 1919.

Menyja e lëvizjeve