Dallime mes rishikimeve të "50 Cent"

Jump to navigation Jump to search
452 bytes removed ,  8 muaj më parë
Gabime gramatikore
(Shpëtim i burimeve 1 dhe etiketim 0 si të prishura.) #IABot (v2.0)
(Gabime gramatikore)
}}
 
'''Curtis James Jackson III''' ''([[sqt]]: '''Kërtis Xheims Xhekson III''')'' lindi më [[6 korrik]] [[1975]][[New York]]. Ai njihet gjithashtu si '''50 Cent''' edhenje është njërreper i famshëm rapperfamshem amerikan, këngëtar edhe i grupit [[G-Unit]].
 
'''50 Cent''' ka publikuar deri tani 3 albume ([[Get Rich or Die Tryin']], e [[The Massacre]])([[, Curtis]])dhe. teTe tre albumet kishinpaten sukses multi-platinte madh, duke shitur me shume se 21 milione kopje ne kombinim.
 
== '''Jeta e hershme''' ==
 
50 Cent, u rrit ne lagjen e Xhamajkes Jugore ne Queens ne New York City. Ai u rrit pa baba, dhepor uper perkujdeste u ngakujdes nëna e tij Sabrina Jackson, e cila e lindi atë kur ajo iishte kishtevetem 15 vjetëvjece. Sabrina që ishte një dilere e kokaines udhe perkujdes per Jackson deri saderisa ai i mbushi 8 vjetvjec,kurku ajo u vra.Ne atë kohë ajo i kishteishte 23 vjetvjec dhe e humbi vetëdijen kur dikush i hudhihodhi drogë ne pijen e saj. Ajo pastaj u la si e vdekur ne banesën e saj pasi dikush e kishte lene gazin të lëshuar dhe dritaret i kishte mbyllur. Pas vdekjes së saj Jacksoni shkoi ne shtëpinë e gjyshit ku jetonin edhe 8 hallat dhe dajet e tij.
50 Cent, i lindur Curtis James Jackson III, u rrit ne lagjen e Xhamajkas Jugore ne Queens ne
New York City. Ai u rrit pa baba dhe u perkujdes nga nëna e tij Sabrina Jackson, e cila e lindi atë kur ajo i kishte 15 vjetë. Sabrina që ishte një dilere e kokaines u perkujdes per Jackson deri sa ai i mbushi 8 vjet,kur ajo u vra.Ne atë kohë ajo i kishte 23 vjet dhe e humbi vetëdijen kur dikush i hudhi drogë ne pijen e saj. Ajo pastaj u la si e vdekur ne banesën e saj pasi dikush e kishte lene gazin të lëshuar dhe dritaret i kishte mbyllur. Pas vdekjes së saj Jacksoni shkoi ne shtëpinë e gjyshit ku jetonin edhe 8 hallat dhe dajet e tij.
 
Ai e kujton "Gjyshjagjyshen imee tij qe i thoshte,: '"Nëna jote nuk do t vijvije në shtepi. Ajo nuk do te kthehet të të marrë. Ti do të rrish me neve'". Vetëm atehere unë fillova qe te mesohesha pakezpak me rruget."-thote 50 Cent. Jacksoni u rrit me kusheririn e tij me te ri Michael Francis, i cili e fitoi pseudonimin "25 Cent" pasi qengaqe ishte shoku i titij me i ri.Francisi ben rap me emrin artistik "Two Five".Me pas ai vijoi karrieren e tij si kengetar hip hopi si dhe nje gangster i madh americanamerikan.Pas disa vitesh te suksesshme atij i erdhi dicka e papritur,ate e qelluan disa mafioze me tete plumba kur po dilte nga nje lokal.50 centCent pati nje fat te jashtezakonshem.Pas, pas nderhyrjeve nga mjeket me te mire nga Amerika dhe evropaEvropa ai shpetoi.Ai thoshte:''"ishte e tmerrshme kur me qelluan dhe per nje cast mendova qe nuk do te shpetoja,dhe kisha nje fat te pabesueshem qe shpetova dhe falenderoj zotinZotin"''.Ai 50 Cent ndenji rreth 2 vite i paralizuar dhe nje vit pushim., pra per tre vite nuk u degjua emri i tij derisa u kthye perseri ne skene.Ai tashme i ka gjetur mafiozet dhe nuk degjohet per ta.MTV e ka pyetur 50 cent edhe per pseudonimin e tij.Ai dhe ai u pergjigj:eshte pergjigjur ''"kusheriri im qe me ka mesuar te kendoj kishte fituar pseudonimin 25 cent dhe une doja te behesha 2 here me mire se ai dhe me doli pseudonimi 50 cent"''.Tani ai vazhdon karrieren e tij si kengetar hip hopi.
 
==Filmografia==
*[[2005]]: ''[[Get Rich or Die Tryin' (film)|Get Rich or Die Tryin']]'' — është Marcus
*[[2006]]: ''[[Home of the Brave]]'' — është Jamal Aiken
 
== ShpërblimetArritjet ==
{| class="wikitable"
| colspan=5 align=center | '''Grammy Awards'''
|- align=center
|rowspan="5"|[[2004]]
|[[Grammy Award for Best New Artist|Best New Artist]] || || ||Kandiduar
|-
|- align=center
|[[Grammy Award for Best Male Rap Solo Performance|Best Male Rap Solo Performance]] ||Rap ||"In da Club" ||Kandiduar
|-
|- align=center
|[[Grammy Award for Best Rap Performance by a Duo or Group|Best Rap Performance by a Duo or Group]] ||Rap ||"Magic Stick" (me Lil' Kim) ||Kandiduar
|-
|- align=center
|[[Grammy Award for Best Rap Song|Best Rap Song]] ||Rap ||"In da Club" ||Kandiduar
|-
|- align=center
|[[Grammy Award for Best Rap Album|Best Rap Album]] ||Rap ||''Get Rich or Die Tryin''' ||Kandiduar
|-
|- align=center

Menyja e lëvizjeve