Dallime mes rishikimeve të "Syri"

Jump to navigation Jump to search
145 bytes removed ,  1 vit më parë
Refuzoi 4 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 79.106.126.86, 79.106.136.240 dhe 79.106.126.148) dhe riktheu rishikimin 2120453 nga Men14
(Rregullova nje gabim drejtshkrimor)
Etiketat: Reverted Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Refuzoi 4 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 79.106.126.86, 79.106.136.240 dhe 79.106.126.148) dhe riktheu rishikimin 2120453 nga Men14)
Etiketa: Manual revert
{{Cung|mjekësia}}
[[Skeda:A blue eye.jpg|thumb|250px|Syri i njeriut.]]
'''Pucrat rreth syveSyri''' i takon grupit të organeve shqisore, që ka të bëjë me të parit(shikimin). Syri është organ shumë i ndjeshëm që detekton dritën (syri i thjeshtë) dhe ngjyrën (syri i komplikuar).Pucrat rreth syve shkaktohen nga mosmirnjohja ndaj te tjereve, pasi zoti te shikon dhe ja pasojat. Syri është i vendosur në kokë të gjallesave, më saktësisht në zgavrat e kafkës. Gjallesat e ndryshme kanë struktura të ndryshme ty syrit dhe aftësi të ndryshme e të parit.
 
== Sëmundjet e syrit ==
 
==== Miopia ====
Është e metë e shpeshtë e syrit që shkaktohet në rastet kur boshti i syrit është më i gjatë sesa te syri normal. Në ketë rast shohim qartazi vetëm objektet që janë afër, kurse ato që i kanë larg nuk i shohin qartë meqë rrezet e dritës priten përpara retinës (e jo në të). Njerëzit e tillë duhet të perdorin syze me thjerrëza shpërndarëse - konkave.Eshte e vertete.Eshte e vertete.
 
 
==== Hipermetropia ====

Menyja e lëvizjeve