Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Vikingët"

25 bytes added ,  1 vit më parë
→‎Vikingë të shquar: Shtova një mbret viking të rëndësishëm.
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 0 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 1) #IABot (v2.0.8)
(→‎Vikingë të shquar: Shtova një mbret viking të rëndësishëm.)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Periudha e marshimit të tyre aktivë në të gjithë Evropën njihet si ''Periudha Vikinge'' dhe zgjat rreth 250 vjet. Sulmi i parë i regjistruar ndodhi në vitin 793, kur ata sulmuan manastirin Lindisfarne në bregdetin anglez, dhe i fundit në vitin 1066, kur William Pushtuesi sulmoi Anglinë. Është kjo koha e shkëlqimit dhe rënjes së Shtetit Frank, pas rënies së Perandorisë Romake të Perëndimit vazhdon të ekzistojë edhe Perandoria Lindore e njohur si Bizanti, me qendër në Konstandinopojë (Stambolli i sotëm), dhe përmes Ngushticës së Gjibraltarit në territorin e sotëm të Spanjës përhapet Kalifati.<ref>[http://www.britannica.com/EBchecked/topic/628781/Viking Viking (people)], Encyclopædia Britannica. Vizituar më 4.10.2016.</ref>
 
==VikingVikingë të shquar==
#[[Eriku i Kuq]]
#[[Leif Erikson]]
#[[KnutiKanuti i Madh]]
#[[Ragnar Lothbrok]]
 
==Shih edhe==
* [[Vinlanda]]
Anonymous user