Dallime mes rishikimeve të "Konferenca e Jaltës"

Jump to navigation Jump to search
Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 79.106.254.3) dhe riktheu rishikimin 2135930 nga Drenisa
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Reverted
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 79.106.254.3) dhe riktheu rishikimin 2135930 nga Drenisa)
Etiketa: Manual revert
'''Konferenca e Jaltës''' ishte një takim diplomatik të krerëve aleate Franklin D. Roosevelt (Shtetet e Bashkuara të Amerikës), Winston Churchill (Mbretëria e Bashkuar) dhe Josif Stalin (BRSS) e cila gjendet në vendpushimin Crimean e Jaltës, 4 në 11 shkurt 1945. Ky ishte takimi i dytë i tre takimit Aleate gjatë Luftës së Dytë Botërore (1939-1945). Temat e konferencës ishin kryesisht ndarjen e Gjermanisë dhe shpërndarjen e energjisë në Evropë pas përfundimit të luftës.Dhe ata luftuan se kush e ka ka.ri.n me te madh
 
== Vendimet ==

Menyja e lëvizjeve