Dallime mes rishikimeve të "Bahri Omari"

Jump to navigation Jump to search
400 bytes added ,  9 muaj më parë
'''Bahri Omari''' ([[Gjirokastra|Gjirokastër]], [[10 shkurt]] [[1889]]<ref>{{Cite book|title=[[Kryeministrat dhe ministrat e shtetit shqiptar në 100 vjet]]|last=Dervishi|first=Kastriot|publisher=55|year=2012|isbn=9789994356225|location=Tiranë|pages=198|language=sq}}</ref> - [[Tirana|Tiranë]], [[13 Prill|13 prill]] [[1945]]) ishte publicist, nëpunës, botues, ministër dhe veprimtar i [[Balli Kombëtar|Ballit Kombëtar]]. Ka qenë kunati i [[Enver Hoxha|Enver Hoxhës]], diktatorit të ardhshëm komunist të Shqipërisë, i cili pas Gjyqit Special firmosi dënimin me vdekje të Omarit.
 
== JetaBiografia ==
 
U lind në Gjirokastër, i biri i Iljaz Hilmi Omarit dhe Rehos.,<ref name="shk">{{Cite journal|last=Koli|first=Shpëtim|date=13 korrik 2011|title=Rrëfimi në gjyq i Bahri Omarit për takimet ilegale me Enver Hoxhën|url=http://albdreams.blogspot.al/2011/07/rrefimi-ne-gjyq-i-bahri-omarit-per.html|url-status=live|journal=Mapo|page=13|issue=313|language=sq}}</ref> i ati ishte pronar i vogël tokash. U shkollua në vendlindjeruzhdijen vendase dhe më pas në idadijen e Janinës,<ref>{{Cite journal|last=Clayer|first=Nathalie|date=2020|title=Studentët shqiptarë në Mekteb-i Mülkiye: rrjetet shoqërore dhe prirjet ideore|journal=Përpjekja|language=sq|volume=XXI|issue=36-37|pages=252}}</ref> më tej në Shkollën Civile të Administratës Mbretërore "[[Mejtepi Mylkie|Mekteb-i Mülkiye-i Şahane]]" në Stamboll për Shkenca Politike-Administrative ku u diplomua më 1911.<ref>{{Cite book|url=https://books.google.al/books/about/Late_Ottoman_Society.html?id=5FMoWJFs73gC&redir_esc=y|title=Late Ottoman Society: The Intellectual Legacy|last=Özdalga|first=Elisabeth|publisher=Psychology Press|year=2005|isbn=9780415341646|location=|pages=315|language=en}}</ref> Asokohe ishte i abonuar në gazetën frënge ''Le Temps''.<ref>{{Harvnb|Clayer|2020|page=234.}}</ref>
 
Në moshën 25 vjeçare u emërua [[Kazaja e Himarës|nënprefekt i]] [[Himara|Himarës]]. Organizoi dhe udhëhoqi çetat patriotike kundër andarteve greke gjatë pushtimit grek të Shqipërisë së jugut që zgjati deri nga mbarimi i [[Lufta e Parë Botërore|Luftës së Parë Botërore]].<ref>{{Cite book|title=Bahri Omari: jeta dhe veprimtaria|last=Omari|first=Donika|publisher=Kumi|year=2015|isbn=978-9928-181-39-8|location=Tiranë|pages=5|language=sq}}</ref>

Menyja e lëvizjeve