Dallime mes rishikimeve të "Fahredin er-Razi"

Jump to navigation Jump to search
v
ska përmbledhje të redaktimeve
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 2 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0)
v
 
'''Fakhr al-Din al-Razi''' ose '''Fakhruddin Razi''' ([[Arabisht]]: '''فخر الدين الرازي''') ishte teolog myslimanë, [[persia]]n dhe filozof. Ai lindi më 1149 në Rej (në periferi të [[Teherani]]t në [[Iran]]) dhe vdiq më 1209 në Herat në [[Afganistan]]. Fakhruddin Razi ka dy punime të rëndësishme filozofike, ato janë: ''Mabahith al-mashriqiyya fi 'ilm al-ilahiyyat wa-'l-tabi'iyyat'' dhe ''al-Matalib al-'Alya''.
 
==Biografia==

Menyja e lëvizjeve