Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Wikipedia:Të dhënat personale"

ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
Xhenty (lindi më 3 maj 1996) esht autor këngëtarë, reper dhe kompozitor shqiptarë. Gentjan Afmeti apo siç njiher për publikun me emrin "Xhenty", është artisti më i ri në industrinë e muzikës Shqiptare. Ai dallon në stilin e tij tekstet e veçanta që ai i bën. Origjina e tij është nga Kruja por ka lindur dhe është rritur në Tiranë. Ka pasur shumë oferta nga labela të njohur për ta marrë në menaxhim pasi këngët e tij jan bër shumë të njohura në një kohë shumë të shkurtër. Prindërit e tij janë nga Kruja dhe e kanë quajtur djalin e tyre pas mbretit ilir, "GENT", një mbreti i fuqishëm i Ilirisë, sepse donin që biri i tyre të trashëgonte fronin e mbretit në karrierën e tij. Që kur ishte fëmijë ai filloi të dëgjonte muzikë Hip Hop të këngëtarëve të famshëm të asaj kohe në Shqipëri, dhe në të njëjtën kohë filloi të këndonte Hip Hop para pasqyrës. Pas disa regjistrimeve në studiot muzikore të Tiranës, ai filloi të ishte pjesë e koncerteve të ndryshme dhe garave muzikore. Pas disa kohësh në vitin 2010, së bashku me vëllezërit e tij dhe një mik ai ndërtoi një studio muzikore të quajtur Radical Records. RadikalRadical Records u krijua për të bërë këngët e tij muzikore, dhe në të njëjtën kohë për të prodhuar këngë për këngëtarë të ndryshëm. Xhenty ishte prodhuesi i parë i Radical Records dhe akoma sot vazhdon prodhimin e këngëve për këngëtarë të ndryshëm. Gjatë kësaj kohe Xhenty ka prodhuar qindra këngë, ku një pjesë e mirë janë këngët e tij dhe ai vazhdon sot prodhimin e këngëve në Radical Records.
 
== Stampa për Kopjim ==