Dallime mes rishikimeve të "Ali Asllani"

Jump to navigation Jump to search
161 bytes added ,  3 muaj më parë
Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.8
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.8)
Ka botuar vjersha që në moshë të re. U bë i njohur me poemën "[[Hanko - Halla]]" që u botua në vitin [[1942]].
 
U gjet në dorëshkrim përkthimi i gjysmës së dytë të viteve '40 të kujtimeve të [[Syrja bej Vlora|Syrja bej Vlorës]], përkthim i cili nga dialekti i përdorur dhe nga inicialet A.A., mendohet të jetë i Ali Asllanit<ref>Peçi A., ''[http://www.regione.basilicata.it/giunta/files/docs/GIORNALE_FILE_2600678.pdf Syrja bej Vlora - Kujtimet e rivalit politik të Ismail Qemalit] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20200123054021/https://www.regione.basilicata.it/giunta/files/docs/GIORNALE_FILE_2600678.pdf |date=23 janar 2020 }}'', Shqiptarja.com, v. III, nr. 24, 16 qershor 2013.</ref>.
 
Pak vite para vdekjes mundën të botohen disa libra të tij dhe iu lidh një pension i vogël. Ndër librat e botuar në vitet [[1960]] - 66 përmendim:

Menyja e lëvizjeve