Dallime mes rishikimeve të "Ratko Mlladiq"

Jump to navigation Jump to search
5.606 bytes added ,  5 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(rregullim)
 
[[Skeda:Evstafiev-ratko-mladic-1993-w.jpg|parapamje|250px|Ratko Mlladiq (1993)]]
'''Ratko Mlladiq''' ([[Serbisht]]: Ратко Младић; Bozhinoviq,lindi komuna [[Kalinovik]], B dhe H, 12 mars 1943) është ish general i forcave [[SerbëtForcat e Republikës Srpska|serbeForcave e Republikës Srpska]] në [[Bosnja dhe Hercegovina|Bosnje dhe Hercegovinë]] në periudhën nga 1992 deri në vitin 1995. dhe ivitin dyshuar2017, iai u shpall fajtor për kryerjen e krimeve të luftës, krime kundër njerëzimit dhe gjenocid nga [[Haga|Hagës]]Gjykata Ndërkombëtare Penale për krimeish lufteJugosllavinë]] (ICTY).
 
Një anëtar prej kohësh i [[Lidhja e Komunistave të Jugosllavisë|Lidhjes së Komunistëve të Jugosllavisë]], Mlladiq filloi karrierën e tij në [[Ushtria Popullore e Jugosllavisë|Ushtrinë Popullore Jugosllave]] (JNA) në vitin 1965. Ai u bë i njohur në [[Luftërat në Jugosllavi|Luftërat Jugosllave]], fillimisht si një oficer i lartë i Ushtrisë Popullore Jugosllave dhe më pas si Shef i Shtabit të Përgjithshëm të [[Ushtria e Republikës Srpska|Ushtrisë së Republikës Srpska]] në [[Lufta e Bosnjës|Luftën e Bosnjës]] të viteve 1992–1995. Në korrik 1996, Dhoma Gjyqësore e ICTY, duke proceduar në mungesë të Mlladiqit sipas Rregullës 61 të ICTY, konfirmoi të gjitha akuzat e aktakuzave origjinale, duke gjetur se kishte arsye të arsyeshme për të besuar se ai kishte kryer krimet e pretenduara dhe lëshoi ​​një urdhër arresti ndërkombëtar. Qeveritë e Serbisë dhe të Shteteve të Bashkuara ofruan 5 milion euro për informacion që çoi në kapjen dhe arrestimin e Mlladiqit. Sidoqoftë Mlladiq arriti të qëndrojë i lirë për gati gjashtëmbëdhjetë vjet, fillimisht i strehuar nga forcat serbe dhe serbe të Bosnjës dhe më vonë nga familja. Më 26 maj 2011, ai u arrestua në [[Lazarevo]], [[Serbia|Serbi]]. Kapja e tij u konsiderua të ishte një nga parakushtet për [[Anëtarësimi i Serbisë në Bashkimin Evropian|Serbinë që t'i jepej statusi i kandidatit për anëtarësimin në Bashkimin Evropian]].
 
Më 31 maj 2011, Mlladiq u ekstradua në [[Hagë]], ku ai u procedua në qendrën e paraburgimit që mban të dyshuar për ICTY. Gjyqi i tij filloi zyrtarisht në Hagë më 16 maj 2012. Më 22 nëntor 2017, Mlladiq u dënua me burgim të përjetshëm nga ICTY pasi u shpall fajtor për 10 akuza, një për gjenocid, pesë për krime kundër njerëzimit dhe katër për shkelje të ligjet ose zakonet e luftës. Ai u pastrua nga një akuzë e gjenocidit. Si oficeri i lartë ushtarak me përgjegjësi komanduese, Mlladiq u konsiderua nga ICTY të ishte përgjegjës si për [[Rrethimi i Sarajevës|rrethimin e Sarajevës]] ashtu edhe për [[Gjenocidi i Srebrenicës|masakrën e Srebrenicës]].
 
== Biografia ==
Babai i Ratko Mladiqit, Negjo (1909-1945), ështëishte vrarëantarë ngai [[Partizanët Jugosllavë|Partizanëve ustashëtJugosllav]]. Nëna Stana (1919-2003), vet irriti rritëtre vajzenfëmijët e saj; vajzën Milicen (lindi më 1940) , dhe djemt Ratka dhe Milivoje (1944-2001) pas vdekjes së burrit të saj në vitin 1945 gjatë Lufës së Dytë Botërore. MenjiherMenjëherë pas lindjes së Ratko Mlladiqit e ëma dhe i ati janë smuar nga tifusi, edhe vet ishte i sëmuar rëndë. Mbeti gjallë falë ushtarëve italian , të cilët njëkohë e kan shëruar dhe janë përkujdesur për të. Shkollën fillore e kreu në vendlindje. Kishte shpreh dëshirën të bëhet mësues, kurse më vonë kishte shpreh dëshirën të bëhet kiriurg.
 
Pas i kreu shkollen fillore shkon në [[Sarajevë]], ku një kohë punon si metalgdhenës në ndërmarrjen “Tito”. ShumShumë shpejt ndrroindërroi mendjen dhe u orientuorientua në shkollim të mëtutjeshëm dhe niset për [[Beogradi|Beograd]] ku krynë shkollën industrialeushtarake në [[Zemun]]. Në APJ hynë me anë të konkursit në Akademinë ushtarake në vitin 1961. Akademinë e kryen me sukses si i gjashti në klasën e vet, ndërsa në shatator të vitit 1965 pranohët në shërbim aktiv në APJ.
 
== Arrestimi, igjykimi tijdhe dënimi ==
Arestimi i tij ndodhi më 26 maj të viti 2011 arstiminë [[Lazarevo]], Serbi. Arrestimi i tij u bë nga Polica Serbe në një fashat Serb. Ratko Mlladiq kishtkishte ndruarndërruar emrin. Emri ie tij i ri ishte '''Milorad Komodiq''' gjatë kohës kur ishte fshehur.
 
Pas arrestimit të tij, Mlladiq u paraqit në Gjykatën e Lartë të Beogradit për një seancë dëgjimore nëse ai ishte i përshtatshëm për t'u ekstraduar në Hagë. Gjykatësi Milan Dilpariq pezulloi marrjen në pyetje për shkak të shëndetit të tij të dobët. Avokati i Mlladiqit Millosh Shaljiq tha se shëndeti i tij i dobët e pengoi atë të komunikonte siç duhet. Ai dyshohet se nuk ishte në gjendje të konfirmonte të dhënat e tij personale, por u përpoq të fliste me prokurorët në disa raste, veçanërisht me Zëvendës Prokurorin e Krimeve të Luftës Bruno Vekariq.<ref>{{cite web|url=http://www.b92.net/eng/news/politics-article.php?yyyy=2011&mm=05&dd=26&nav_id=74562|title=Judge suspends interrogation due to Mladić's ill health|publisher=B92|access-date=3 qershor 2011|archive-url=https://web.archive.org/web/20110528051454/http://www.b92.net/eng/news/politics-article.php?yyyy=2011&mm=05&dd=26&nav_id=74562|archive-date=28 maj 2011|language=en|url-status=dead|df=dmy-all}}</ref>
Pas i kreu shkollen fillore shkon në [[Sarajevë]], ku një kohë punon si metalgdhenës në ndërmarrjen “Tito”. Shum shpejt ndrroi mendjen dhe u orientu në shkollim të mëtutjeshëm dhe niset për [[Beogradi|Beograd]] ku krynë shkollën industrialeushtarake në [[Zemun]]. Në APJ hynë me anë të konkursit në Akademinë ushtarake në vitin 1961. Akademinë e kryen me sukses si i gjashti në klasën e vet, ndërsa në shatator të vitit 1965 pranohët në shërbim aktiv në APJ.
 
Më 22 nëntor 2017 Gjykata Ndëkomëtare e shpalli fajtor për 10 nga 11 akuza shedhe e dënoi Ratko Mladiqin me burgim të përjetshëm.<ref>{{cite news|last1=Bowcott|first1=Owen|last2=Borger|first2=Julian|title=Ratko Mladić convicted of war crimes and genocide at UN tribunal|url=https://www.theguardian.com/world/2017/nov/22/ratko-mladic-convicted-of-genocide-and-war-crimes-at-un-tribunal|accessdate=22 Novembernëntor 2017|work=The Guardian|date=22 Novembernëntor 2017|language=en}}</ref>
== Arrestimi i tij ==
Arestimi i tij ndodhi më 26 maj të viti 2011 arstimi i tij u bë nga Polica Serbe në një fashat Serb. Ratko Mlladiq kisht ndruar emrin. Emri i tij i ri ishte '''Milorad Komodiq'''.
 
Në vitin 2018, gjatë procesit të apelimit, tre nga pesë gjyqtarët në gjykatën e apelit u larguan nga [[Mekanizmi Ndërkombëtar i Mbetjeve për Gjykatat Penale|Mekanizmi për Tribunalet Penale Ndërkombëtare]] (MITC), sepse ata "duken të njëanshëm", duke marrë parasysh që më parë kishin dhënë përfundime të caktuara lidhur me Mlladiqin në raste të tjera në Hagë.<ref>{{cite web|url=https://balkaninsight.com/2018/09/05/hague-tribunal-changes-judge-panel-in-mladic-case-09-05-2018/|title=Hague Tribunal Replaces 'Biased' Judges in Mladic Case|language=en|date=5 shtator 2018}}</ref>
Ratko Mladiqi ishte Komandat i forcave Serbe në Lufën e [[Bosnja (rajon)|Bosnjës]] a është i akuzuar për krime Lufte nga Gjykata e Lartë e [[Hagë]]s. Këtë e Ka bërë të ditur vet President i Sërbisë [[Boris Tadiqi|Boris Tadiq]].
 
Në janar 2019, dhoma e para-apelimeve pjesërisht dha një kërkesë për ndjekje penale dhe goditi tre nga pesë mocionet që Mlladiq paraqiti për të paraqitur prova të reja. Më 7 qershor 2019, Mlladiq kërkoi të kishte një zgjatje në mocionet e tij të apelit, e cila u dha. Më 13 qershor 2019, u njoftua në një konferencë statusi që Mlladiq u diagnostikua me "aritmi të padëmshme" dhe caktimi i seancave të mundshme të apelit ende nuk kishte filluar. Më 10 korrik 2019, Mlladiq u shtrua në spital pas një trembje shëndetësore, por më pas u shkarkua dhe u transferua përsëri në njësinë e tij të paraburgimit në Hagë më 12 korrik pasi sëmundja u përcaktua të mos ishte kërcënuese për jetën dhe nuk ka shenjë e problemeve në rritje të zemrës.<ref>{{cite web |url=https://www.b92.net/eng/news/politics.php?yyyy=2019&mm=07&dd=12&nav_id=106996 |title=General Ratko Mladic transferred from hospital to the detention unit in Scheveningen|website=B92.net|language=en}}</ref>
Serbia pas 7 ditve do ta transefroj Ratko Madiqin ne [[Gjykata|Gjykaten]] e [[Hagë]]s për tu gjykat pe Krimet në Luftën e [[Bosnjë]]s Gjat viteve 1992-1995 ku Ratko Mladiq akuzohe per [[Gjenocidi|Gjenocid]] ne [[Bosnje dhe Hercegovinë]] ku kishte kryer disa Masakra po me e njohura ësht ajo e [[Gjenocidi i Srebrenicës|Srebrenicës ku u masakruan 8.000 djem]] [[Myslimanët (kombësi)|Mysliman]].
 
Seanca e parë e apelimit u mbajt më 25 dhe 26 gusht 2020. Më 3 shtator 2020, paneli i pesë gjyqtarëve që përfaqësojnë Dhomën e Apelit të MITC votuan 4-1 për të refuzuar kërkesën e Mlladiqit për shtrimin në spital në të ardhmen jashtë qendrës së tij të paraburgimit në Hagë.<ref>{{cite news|url=https://www.sarajevotimes.com/the-mechanism-rejected-ratko-mladics-request-for-hospitalization/|title=The Mechanism rejected Ratko Mladic's Request for Hospitalization|publisher=Sarajevo Times|date=3 shtator 2020|access-date=3 tetor 2020|language=en}}</ref> Më 8 qershor 2021, apeli përfundimtar i Mlladiqit u refuzua dhe dënimi i tij me burgim të përjetshëm u konfirmua.<ref>{{cite news|url=https://www.bbc.com/news/world-europe-57346523|title=Srebrenica massacre: UN court rejects Mladic genocide appeal|publisher=[[BBC News]]|date=8 qershor 2021|access-date=8 qershor 2021|language=en}}</ref>
== Denimi ==
Më 22 nëntor 2017 Gjykata Ndëkomëtare e shpalli fajtor për 10 nga 11 akuza she e dënoi Ratko Mladiqin me burgim të përjetshëm.<ref>{{cite news|last1=Bowcott|first1=Owen|last2=Borger|first2=Julian|title=Ratko Mladić convicted of war crimes and genocide at UN tribunal|url=https://www.theguardian.com/world/2017/nov/22/ratko-mladic-convicted-of-genocide-and-war-crimes-at-un-tribunal|accessdate=22 November 2017|work=The Guardian|date=22 November 2017}}</ref>
 
== Burime ==
<references />
 
[[Kategoria:SerbëLindje 1943]]
[[Kategoria:UshtarakëNjerëz që jetojnë]]
[[Kategoria:Gjeneralë serbë]]
[[Kategoria:Ushtarë të Ushtrisë së Republikës Srpska]]
[[Kategoria:Kriminelë serbë]]
[[Kategoria:Njerëzit e paditur për gjenocid]]
[[Kategoria:Njerëzit e paditur për krime lufte]]

Menyja e lëvizjeve