Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Lazër Mjeda"

176 bytes added ,  1 vit më parë
Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.8
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.8)
 
== Biografia ==
U lind në Mjedë më 6 mars 1869, i biri i Jakut të Zef Kryeziut dhe Luçije së Shtjefën Thaçit.<ref>{{Cite book|title=Juvenilia dhe vepra të tjera|last=Gurakuqi|first=Mark|publisher=Ndërmarrja shtetërore e botimeve "Naim Frashëri"|year=1964|isbn=|location=Tiranë|pages=3}}</ref> I mbetur jetim nga i ati herët, me ndërhyrjen e jezuitit [[Jak Jungu|Atë Jungg]] u regjistrua me të vëllanë, [[Ndre Mjeda|Ndreun]] studimet në një [[Ish-kolegji saverian, Gjimnazi "At Pjetër Meshkalla"|kolegjin saverian]].<ref name=":0">{{Cito web|url=http://www.regione.basilicata.it/giunta/files/docs/GIORNALE_FILE_2073680.pdf|title=Rebeli Ndre Mjeda: Përballjet me De Martinon, At Junggun e Gustav Mayerin|date=26 maj 2013|accessdate=11 mars 2018|publisher=Shqiptarja.com [Suplementi i së dielës]|last=Quku|first=Mentor|pages=14-15|archive-date=19 gusht 2020|archive-url=https://web.archive.org/web/20200819024844/https://www.regione.basilicata.it/giunta/files/docs/GIORNALE_FILE_2073680.pdf|url-status=dead}}</ref> Anëtar i familjes [[Mjedajt|Mjeda]].
 
Me 6 gusht të vitit 1891 u shugurua meshtar në kapelën e Seminarit Papnor të Shkodrës; shërbeu si famullitar në Plan, Pog e Mëgullë në Pult. Bortoi vjersha që këndohen ende sot nga fshtararët vendas. Me 20 janar të vitit 1901 u shugurua ipeshkëv i Sapës dhe qe ndër ma të rinjtë nga mosha.