Dallime mes rishikimeve të "Tullara (Artanë)"

Jump to navigation Jump to search
Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.8
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.8)
 
== Gjeografia ==
Etimologjia e toponimit ''Tullarë'' është me prejardhjen [[Vllahishtja|arumune]], prej një kohë në të kaluarën kur arumunët ([[Vllehët|vlleh]]) jetonin në atë trevë.<ref name=Baliu>Begzad Baliu (Mars 2013), "[http://www.unkorce.edu.al/sites/default/files/fakulteti_edukimit/botimi_i_rumanise_i_redaktuar.pdf Toponimia Arumune në Kosovë] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20180714005122/http://www.unkorce.edu.al/sites/default/files/fakulteti_edukimit/botimi_i_rumanise_i_redaktuar.pdf |date=14 korrik 2018 }}", Konferenca: Lidhjet Kulturore dhe Historike Shqiptaro-Rumune, Universiteti Fan S. Noli Fakulteti i Edukimit dhe i Filologjisë, Shtëpia Botuese "Promo Print", Korçë, ISBN: 9789928146144, Marrë më 4 Shkurt 2018, fq. 101.</ref>
<!-- == Demografia == -->
<!-- == Ekonomia == -->

Menyja e lëvizjeve