Dallime mes rishikimeve të "Guri i Pishkashit"

Jump to navigation Jump to search
24 bytes removed ,  4 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Ikranjani zhvendosi faqen Sofra e Skënderbeut tek Guri i Pishkashit: siç njihet si toponim, folklori eshte dytesor)
 
[[Skeda:Sofra e Skënderbeut.jpg|parapamje|Mali]]
'''Sofra e Skënderbeut''' (ose '''Guri i Pishkashit''') është një pllakë e madhe gëlqerorësh të kretakut me formë pak a shumë të rrumbullakët e vendosur mbi shkëmbinj në skajin juglindor të rrethit të [[Rrethi i Librazhdit|Librazhdit]], në veri të [[Prrenjasi|Përrenjasit]] (ku është dhendodhet fshati [[Pishkash]]), rrëzë malit të Skurës. Zotëron mbi viset përreth dhe nga Qafa e Thanës ka një pamje madhështore dhe piktoreske.
 
Sipas gojëdhënave, në këtë pllakë që ka pamjen e një tryeze gjigante, [[Skënderbeu]] ka ngrënë drekë së bashku me ushtarët e vet, pas njërës prej betejave të tij të shumta të kurorëzuara me fitore. Emërtime e gojëdhëna të njëjta ka edhe në Kostenjë, Skuraj etj.
 
== Referime ==
[[Kategoria:Shqipëri]]
[[Kategoria:Skënderbeu]]

Menyja e lëvizjeve