Dallime mes rishikimeve të "Thomas Müller"

Jump to navigation Jump to search
1 byte removed ,  10 muaj më parë
v
Rregullim i gabimeve me citimet
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (Rregullim i gabimeve me citimet)
Etiketa: përpunim burimi 2017
====Sezoni 2010–11====
[[Skeda:Thomas Müller in Saint-Peterburg, 18 May 2011.png|parapamje|majtas|220px|Thomas Müller, 18 maj 2011.]]
Müller u rikthye nga pushimet pas paraqitjet në [[2010 FIFA Kupa e Botës|Kupën e Botës 2010]] për të rinovuar sërisht kontratën, këtë duke e zgjeruar qëndrimin e tij te Bayerni deri në vitin 2015.<ref>{{cite web|url=http://www.fcbayern.t-home.de/en/news/news/2010/24549.php|title=Müller renews his contract until 2015|trans-title=Müller rinovon kontratën e tij deri në vitin 2015|publisher=FC Bayern München|language=en|date=6 gusht 2010|accessdate=7 gusht 2010}}</ref> Sëbashku me të gjithë shokët e tij të skuadrës që luantën në Kupën e Botës, ai humbi shumicën e fazës përgatitore,<ref>{{cite news|title=First pre-season session for World Cup stars|trans-title=Seanca e parë stërvite para-sezonale për yjet e Kupës së Botës|url=http://www.fcbayern.t-home.de/en/news/news/2010/24471.php|publisher=FC Bayern München|language=en|date=2 gusht 2010|accessdate=7 gusht 2010}}</ref> dhe ndeshja e parë e sezonit për të ishte kundër [[FC Schalke 04|Schalke 04]] për [[Superkupa e Gjermanisë 2010|Superkupën e Gjermanisë 2010]] më 7 shkurt.<ref name="WM-Helden Müller und Klose treffen">{{cite news|title=WM-Helden Müller und Klose treffen|url=http://www.kicker.de/d-supercup-fb-1/2010/1/1003714/spielbericht_bayern-muenchen-14_fc-schalke-04-2.html|accessdate=21 shkurt 2014|website=kicker.de|language=de|date=7 gusht 2010}}</ref> Ai ishte emëruar në formacionin titullar, dhe shënoi golin e parë në një fitore 2–0.<ref>{{cite web|url=http://www.bundesliga.de/de/liga/news/2009/index.php?f=0000159886.php|title=Bayern holen den ersten Titel|publisher=Bundesliga|language=de|date=7 gusht 2010|accessdate=29 korrik 2011|trans-title=Bayern merr titullin e parë}}</ref> Dy javë më vonë ai shënoi golin e parë të Bayernit në Bundesligë për sezonin 2010–11 në fitoren 2–1 në shtëpi kundër [[VfL Wolfsburg]].<ref>{{cite web|url=http://www.kicker.de/news/fussball/bundesliga/spieltag/1-bundesliga/2010-11/1/1013222/spielbericht_bayern-muenchen-14_vfl-wolfsburg-24.html|title=Schweinsteiger der Matchwinner zum Auftakt|trans-title=Schweinsteiger "match-winner" nga fillimi|website=kicker.de|language=de|date=20 gusht 2010|accessdate=20 gusht 2010}}</ref> Müller luajti në çdo ndeshje në pjesën e parë të sezonit, zakonisht si titullar,<ref name="fussballdaten1011">{{cite web|url=http://www.fussballdaten.de/spieler/muellerthomas/2011/|title=Spiele von Thomas Müller in 2010/2011|website=fussballdaten.de|language=en|accessdate=1 nëntor 2014}}</ref> por skuadra luftoi për rezultate, Müller nuk ishte në gjëndje të kishte formën e shënimit si në sezonin e kaluar,<ref name="fussballdaten1011"/> duke bërë që të vendosej në stol<ref name="immer" /> për shkak se humbi një mundësi të lehtë në humbjen 2–0 kundër [[1. FC Kaiserslautern]] në gusht.<ref name="champions1210" /><ref>{{cite web|title=1. FC Kaiserslautern – Bayern München 2:0, 1. Bundesliga, Saison 2010/11, 2.Spieltag – Spielanalyse|trans-title=1. FC Kaiserslautern 2–0 Bayern München|url=http://www.kicker.de/news/fussball/bundesliga/spieltag/1-bundesliga/2010-11/2/1013255/spielanalyse_1-fc-kaiserslautern-37_bayern-muenchen-14.html|website=kicker.de|language=de|date=27 gusht 2010|accessdate=1 janar 2011}}</ref> Müller humbi shumë nga forma e tij duke qëndruar tetë ndeshje pa shënuar gol,<ref name="2010review">{{cite web|url=http://www.fcbayern.t-home.de/en/news/news/2010/27350.php|title=Müller’s marvellous year|trans-title=Viti i mrekullueshëm i Muller|publisher=FC Bayern München|language=en|date=28 dhjetor 2010|accessdate=1 janar 2011}}</ref> por u rikthye te goli duke shënuar në fitoren 4–1 kundër [[Eintracht Frankfurt]] më 27 nëntor;<ref>{{cite web|url=http://www.kicker.de/news/fussball/bundesliga/spieltag/1-bundesliga/2010-11/14/1013356/spielanalyse_bayern-muenchen-14_eintracht-frankfurt-32.html|title=Müller nutzt Nikolovs Patzer|trans-title=Müller përfiton nga gafa e Nikolov|website=kicker.de|language=de|date=27 nëntor 2010|accessdate=29 korrik 2011}}</ref> ky gol u pasua nga golat në ndeshjet rresht kundër [[VfB Stuttgart]] në ligë dhe kupë tre javë më vonë.<ref>{{cite news|title=Gomez und Müller als kongeniales Duo|url=http://www.kicker.de/news/fussball/bundesliga/spieltag/1-bundesliga/2010-11/17/1013386/spielanalyse_vfb-stuttgart-11_bayern-muenchen-14.html|website=kicker.de|language=de|date=19 dhjetor 2010|accessdate=29 korrik 2011|trans-title=Gomez dhe Müller – Një partneritet simbolik}}</ref><ref>{{cite news|title=Rasse, Klasse und erneut Tore satt in Stuttgart|url=http://www.kicker.de/news/fussball/dfbpokal/spielrunde/dfb-pokal/2010-11/3/1123293/spielanalyse_vfb-stuttgart-11_bayern-muenchen-14.html|website=kicker.de|language=de|date=22 dhjetor 2010|accessdate=29 korrik 2011|trans-title=Qëndim, klas dhe më shumë gola në një lojë të mbushur në Shtutgart}}</ref> Këto golave e ngjitën atë në shifrën e tetë golave në të gjitha kompedicionet<ref name="fussballdaten1011" /> duke përfshirë një gol spektakolar në fitoren 2–0 në fitoren në [[UEFA Liga e Kampioneve|Ligën e Kampioneve]] kundër [[A.S. Roma|Romës]] më 15 shtator.<ref name="champions1210">{{cite journal|issue=44|pages=26–29|title=The Müller's tale|trans-title=Përralla e Muller|publisher=Champions Magazine||work=UEFA|language=en|date=1 dhjetor 2010}}</ref><ref>{{cite news|title=Van Gaal thrilled by Müller’s textbook strike|url=http://www.fcbayern.telekom.de/en/news/news/2010/25411.php|publisher=FC Bayern München|language=en|accessdate=19 dhjetor 2010|date=16 shtator 2010}}</ref>
 
Me skuadrën e tij që ishte në pushimet dimërore, Müller u la të reflektonte në atë që ai e përfshkruante si "një vit i pabesueshëm si profesionist".<ref name="2010review" /> Ai e nisi pjesën e dytë të sezonit në formë të mirë, por u përfshi në një grindje me shokun e skuadrës [[Arjen Robben]], i cili ishte i nevrikosur me gjermanin që shprehu dëshpërimin e tij për në goditje dënimi të ekzekutuar në mënyrë të dobët nga Robben në fitoren 3–1 kundër [[Werder Bremen]].<ref>{{cite web|url=http://soccernet.espn.go.com/news/story/_/id/873168/arjen-robben-hits-out-at-thomas-muller-following-bayern-row?cc=5739|title=Robben hits out at Muller|trans-title=Robben sulmon Muller|publisher=ESPN FC|language=en|date=30 janar 2011|accessdate=31 janar 2011}}</ref> Müller luajti sërisht në të gjitha ndeshjet e sezonit dhe shënoi 19 gola në të gjitha kompeticionet, përfshirë 12 në Bundesligë.<ref>{{cite web|url=http://www.espnfc.com/player/123465/thomas-muller?season|title=Thomas Müller|publisher=ESPN FC|language=en|accessdate=20 qershor 2014}}</ref> Për Bayernin ky ishte një sezon i pasuksesshëm, pasi ata u renditën në vendin e tretë në kampionat,<ref>{{cite web|url=http://www.kicker.de/news/fussball/bundesliga/spieltag/1-bundesliga/2010-11/spieltag.html|title=1. Bundesliga: Spielpaarungen, Tabelle und Ergebnisse der Saison 2010/11 am 34. Spieltag|trans-title=Bundesliga: ndeshjet, tabela dhe rezultatet e sezonit 2010–11|website=kicker.de|language=de|date=14 maj 2011|accessdate=18 maj 2011}}</ref> u eliminuan në në gjysëm-finale të [[DFB-Pokal]] nga [[FC Schalke 04|Schalke 04]],<ref>{{cite web|url=http://www.kicker.de/news/fussball/dfbpokal/spielrunde/dfb-pokal/2010-11/5/1129750/spielanalyse_bayern-muenchen-14_fc-schalke-04-2.html|title=Raul trifft einmal, Neuer hält alles – Bayern k.o.|trans-title=Një gol nga Raul, dhe Neuer i pamposhtur: Bayern është eleminuar|website=kicker.de|language=de|date=2 mars 2011|accessdate=18 maj 2011}}</ref> si dhe u eliminuan në [[2010–11 UEFA Liga e Kampioneve|raundin e 16-tave]] të [[UEFA Liga e Kampioneve|Ligës së Kampioneve]] nga Interi; Bayern kishte fituar ndeshjen e parë në [[San Siro]] 1–0, kurse në ndeshjen e dytë Müller shënoi në minutën e 31të për rritur rezultatin e përgjithshëm në 3–1, por Inter barazoi rezultatin 3–3 në minutën e 88të, duke kaluar më tij me rregullin e golit jashtë fushe.<ref>{{cite web|url=http://www.guardian.co.uk/football/2011/mar/15/bayern-munich-internazionale-champions-league|title=Goran Pandev strikes late as Inter leave Bayern Munich devastated again|trans-title=Goran Pandev shënon në fund, Interi lë të shkatërruar Bayernin sërisht|publisher=The Guardian|language=en|author=Nesha Starcevic|date=15 mars 2011|accessdate=18 maj 2011}}</ref> Trajneri Van Gaal u kritikua gjithnjë e më shumë për shkak të dobsive taktike dhe përzgjedhjes së lojtarëve,<ref>{{cite web|url=http://sportsillustrated.cnn.com/2011/writers/raphael_honigstein/04/14/vangaal.bayern/index.html|title=Van Gaal's failings were many|trans-title=Dështimet e Van Gaal ishin të shumta|publisher=Sports Illustrated|language=en|author=Raphael Honigstein|date=14 prill 2011|accessdate=28 gusht 2011}}</ref> dhe në fund humbi punën e tij, duke u zëvëndësuar nga [[Jupp Heynckes]].<ref>{{cite web|url=http://www.guardian.co.uk/football/2011/apr/10/louis-van-gaal-bayern-munich|title=Louis van Gaal sacked by Bayern Munich|trans-title=Louis van Gaal shkarkohet nga Bayern Mynihu|publisher=The Guardian|language=en|accessdate=18 maj 2011|date=10 prill 2011}}</ref>

Menyja e lëvizjeve