Dallime mes rishikimeve të "Lumi i Nerodimës"

Jump to navigation Jump to search
+foto #WPWPSQ #WPWP
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
vNo edit summary
(+foto #WPWPSQ #WPWP)
 
Në të është ngritur një digë, e cila e bënë të mundshme rrjedhën e një pjese të ujit në drejtim të [[Sitnica|Sitnicës]], e tjetra pjesë në lumen Lepenc. Ky fenomen gjeografik është plotësisht natyral dhe meriton të përmendet dhe të shënohet, sepse bifurkacionet në botë janë të rralla e në kontinentin tonë ky fenomen është i vetmi. Ky lum i quajtur Nerodime është i ndarë në dy pjesë.
[[Skeda:Lumi Nerodime.jpg|parapamje|Lumi Nerodime në Kaçanik]]
 
Nerodimë është e gjatë 41 km, ndërsa sipërfaqja e pellgut arrin 228 km² dhe i sjellë Lepencit mesatarisht 2,1 m³/s ujë.
 

Menyja e lëvizjeve