Dallime mes rishikimeve të "Lumi i Brodit"

Jump to navigation Jump to search
67 bytes added ,  8 muaj më parë
+foto #WPWPSQ #WPWP
vNo edit summary
(+foto #WPWPSQ #WPWP)
[[Skeda:Arianit Brod image191.jpg|parapamje|Kanioni i Lumit Brod]]
'''Lumi i Brodit''' është një lumë i vogël i cili gjendet në fshatin [[Brodi (Sharr)|Brod (Komuna e Sharrit)]] dhe paraqet një degë të [[Lumi i Plavës|Lumit të Plavës]]. Në lumin e Brodit, që nga viti 1956 është ndërtuar hidrocentrali “Dikanca”. Ky hidrocentral edhe pse ka funksionuar me kapacitet të vogël, megjithatë kishte një rol të veçantë për faktin se kishte ndikuar në elektrifikimin e territorit të [[Komuna e Sharrit|Komunës së Sharrit (Dragashit)]] qysh nga viti 1965.
 

Menyja e lëvizjeve